Nejstarší réva na světě, má novou sousedku

Stará trta – nejstarší vinná réva na světě má od pátku novou nájemnici ve své zahrádce v slovinském Mariboru. Zástupci Pražského hradu, zasadili poblíž historické rostliny odnož odrůdy Hibernal z hradní vinice. Naplňují tak dohodu o spolupráci mezi Zavodem za turizem Maribor a Správou pražského hradu, slavnostně podepsanou 14.září 2017.

 

Ivo Velíšek, ředitel správy Pražského hradu, spolu s místostarostou Mariboru Zdravkem Luketicem.

Josip Plečnik, slovinský rodák navrhl pro prvního československého prezidenta T. G. Masaryka rekonstrukci Jižní zahrady s monumentální půlkruhovou vyhlídkou s pohledem na střechy Malé Strany. A vedle svých architektonických počinů pomohl zároveň budovat velmi přátelské vztahy mezi Pražským hradem a jeho rodnou zemí.

Jako důkaz tohoto přátelství v září roku 2014 zasadila do Plečnikových Jižních zahrad velvyslankyně Slovinské republiky čtyři odnože vzácné Staré Trty. Pražský hrad tak získal nevídaný unikát. Odnože věnovalo Pražskému hradu město Maribor a byly zasazeny právě k Plečnikově bustě. Tento akt, tak symbolicky završil dokončení současné obnovy zahrad.

A protože vedle nedávno zasazené Staré Trty se na Pražském hradě daří i naší révě, její odnož putovala minulý týden na oplátku do Mariboru. V pátek 25. května zde zasadili zahradníci hradu poblíž nejstarší révy světa český keř odrůdy Hibernal, pocházející z Plečnikovy hradní vinice. I to je vzácnost, dvě stovky zdejších keřů rodí základ pro víno značky Pražský hrad, které se používá jako protokolární dar pro významné návštěvy.

Stane Kocutar, vinař, který se o nejstarší révu na světe stará, představil nové logo, symbolizující spojení Staré trty a Hibernalu.

V Hiše Stare trte  začala výstava o pěstování vinné révy v Plečnikových zahradách.

 

Hiša Stare trte

Přátelství mezi slovinskými vinaři a Pražským hradem vyjadřuje i hradní vinobraní, kterého se Slovinci pravidelně účastní a tak zde můžete každým rokem ochutnat i jejich nová vína.

-red-