Stop špačkům na vinicích. Plašiče třetího tisíciletí fungují a lidi neruší

Ovládat je můžete z mobilu či tabletu, zelených paprsků se ptáci bojí, navíc jsou moderní laserové plašiče tiché a neškodné. Ochránit úrodu je s pomocí moderních technologií opět jednodušší.

Kdo by to neznal, hrozny se pěkně vybarvují a vyzrávají, pak se z nebe snese náhle černé hejno špačků a je po úrodě. Jsou rychlí, systematičtí a nenasytní a během okamžiku dokážu způsobit obrovské škody. Je proto třeba se bránit a každoročně tak vinaři investují do ochrany své úrody desetitisíce korun, ovšem ne vždy se spolehlivou jistotou.

Už během loňské sklizně se však objevilo účinné řešení v podobě laserového plašiče, který odradí až 90 procent těchto škůdců. Zájem o tuto převratnou novinku mezi vinaři se v posledních týdnech výrazně zvyšuje.

BS vinařské potřeby mají řešení nejen pro vinaře

Po loňské pilotní instalaci jednoho zařízení ve Velkých Bílovicích jsme letos spustili a chystáme uvést do provozu celkem třináct zařízení nejen na Moravě, ale i v Ústí nad Labem nebo například v Ostravě. Plašiče se totiž využívají nejen na vinohradech, ale i v dalších zemědělských oborech,“ vysvětluje Václav Frolich ze společnosti BS vinařské potřeby, která laserový plašič zemědělcům dodává.

Dva plašiče letos využívají také ve vinohradech B\V vinařství u Ratíškovic a do konce září se chystají na základě dobré reference uvést do provozu dalších pět zařízení. „Ztráty z předešlých let po náletu špačků byly v tomto vinařství natolik citelné, že se rozhodli investovat do nákupu těchto zařízení,“ uvedl Václav Frolich.

Paprsek funguje tiše a za každého počasí

Nová generace plašícího zařízení určeného k ochraně nejen vinohradů má velmi blízko k průmyslové kameře. Její hlavní funkce však spočívá v unikátní, vizuální ochraně proti špačkům, kteří se zaleknou vysílaných paprsků.

„Ptáci vnímají pohybující se zelené laserové světlo jako predátora a opouštějí oblast okamžitě, jakmile paprsek prochází. Zařízení je navrženo do venkovních prostor a počasí na jeho účinnost zásadní vliv nemá. Pokud je zataženo, tak je paprsek viditelnější. Ale i za slunečného dne je dostatečně viditelný a ptáci se ho bojí,“ upřesňuje princip fungování Václav Frolich a připomíná další výhody, narozdíl od akustických plašičů se v tomto případě jedná o naprosto tichý způsob, který neruší obyvatele žijící v okolí vinic.

S použitím plašiče má již z loňska zkušenost i jihomoravský vinař Stanislav Mádl, který oceňuje, že přístroj funguje automaticky bez nutnosti nepřetržité personální obsluhy. „Výhodou je, že se plašič dá snadno ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu,“ řekl Stanislav Mádl.