Absolutní šampion Salonu vín 2017

Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 8. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2017, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice.

Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2017, se stal Ryzlink vlašský 2015, pozdní sběr, řady Collection 1508 Reservé ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze Slovácké vinařské podoblasti, obce Hovorany, trati Zadní díly. Jedná se o starou vinici z roku 1980. Sběr proběhnul 21.10.2015.

Šampion Salonu vín – národní soutěže vín 2017 uspěl v konkurenci 2 020 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Nejprve postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – vinařské oblasti Morava / Slovácké vinařské podoblasti do prvního kola a dále do druhého finálového kola Salonu vín – národní soutěže vín 2017, které proběhlo 8. prosince ve Valticích. Odborná porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie A – vína bílá suchá a polosuchá do 12 g/l zb. cukru.

„Jedná se o víno zlatavé barvy se zelenkavými odlesky, s vůní grepové pecky a mandlí ukazující na výbornou vyzrálost hroznů. Chuť je příjemně minerální se širokým začátkem i středem a střední perzistencí. Dochuť pomerančové kůry, tónů medu a vlašských ořechů naznačují velký potenciál tohoto vína“ přiblížil nejlepší víno České republiky Ing. Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

Zajímavostí letošního ročníku byl především rekordní zájem vinařů o účast svých vín. Téměř dvacetiletá tradice, počet přihlášených vzorků, unikátní trojkolový systém hodnocení, pečlivý výběr proškolených degustátorů a další faktory jednoznační činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín v České republice.