Adventní rozstřel – 6 rieslingů revolucionáře Martina

S tipy na vánoční radosti pokračujeme i třetí adventní víkend. Riesling je královská odrůda. Z Německa se rozšířila do celého světa a v mnoha variacích se objevuje v našich sklenkách. V degustační sadě rieslingů z oblasti Nahe, máte možnost porovnávat petrolejový styl vinařství Tesch

Jedná se vinařství s dlouhou historií a tradicí výroby vín v Nahe, jehož největší rozmach a věhlas však přišel až začátkem 21.století, kdy převzal otěže  „revolucionář“ Martin! Dr. Martin Tesch. Totální změna kategorizace a pojmenování vín, změna asambláže lahví a hlavně „obsahu“ a balení lahví mají na svědomí úspěch a s ním spojené diskuse nad tradicemi výroby. Martin, který byl v roce 2012 vyhlášen enologem roku se zaměřuje pouze na suchá vína, z 90% pouze na odrůdu Riesling a na používání „pouze“ šroubovacích uzávěrů lahví. Avšak výsledky jsou přímo dokonalé..

Riesling Unplugged 2015 – Tesch

Pro rock a pop je pojem “unplugged” zkratka pro akustické hudební vystoupení, které umožňují umělci dosáhnout na publikum v osobním a intimním způsobu. Díky elektronickému zesílení a vypnutí zkreslených zvuků jsou muzikanti nuceni vyvinout jen ty čisté zvuky. Ve věku mechanické reprodukce a sériově vyráběných výrobků, princip “Unplugged” stojí za pozornost, pro řemeslné a technické dovednosti, a uznání, že ne každá inovace a nový trend automaticky dělá hudbu (víno) lépe. Ve Weingut Tesch přijali tuto filozofii jako vlastní médium: Ryzlink rýnský – Bílá broskev na nose, jemné čisté kyselinky, rafinovaný a osvěžující na patře. Toto víno je důkazem filozofie: čistý, upřímný a suchý.

Riesling Krone 2016 – Tesch

Krone vinice v obci Laubenheim leží přímo vedle Löhrer Bergu. Geografická blízkost je však téměř jediným faktem, který tyto vinice sdílí. Prudký jihovýchodní svah Krone je charakterizován směsí světla a hrubých nečistot z vápenitých spraší a zvětralého pískovce, které půjčují svým ryzlinkům velmi komplexní charakter. Dramatické teplotní extrémy v důsledku expozice vinice a díky západním větrům, teplotní výkyvy mezi dnem a nocí, dávají vínu poněkud nervózní dispozice, avšak skvělý potenciál zrání s výraznými citrusovými vůněmi. Broskvové a květinové aroma, přímá kyselinka. Svěží a komplexní víno s citrusovými tóny a dobrým potenciálem k archivaci.

Riesling Löhrer Berg 2016 – Tesch

Löhrer BERG (= prázdná hora) v Langenlonsheim je jednou z nejstarších Ryzlinkových vinic v oblasti Nahe. V roce 1688 kurfiřt Filip Vilém z Falce nařídil pěstování Ryzlinku rýnského zde s vyloučením všech ostatních odrůd. Četné přírodní prameny vyživují a zvyšují hlinité a štěrkové naložené půdy a napomáhají tomu, aby byla půda výjimečně plodná. Vinice v tomto místě pro své stáří více než 40 let již produkují šťavnaté ryzlinky, které často rozvíjejí jemné zemité tóny s čitelnými náznaky věku vinic.

Riesling Karthäuser 2016 – Tesch

Nachází se nad Laubenheimem a tato jihozápadně exponovaná vinice je vytvořena ve tvaru amfiteátru. Zvětralé pískovcové půdy shromažďují a ukládají teplo a efektivně zajišťují, aby hrozny zde vysázeny dozrávaly jako první. Ryzlinky vyrobené z hroznů KARTHÄUSER jsou téměř stejně impozantní jako vinice samy: zralé, tiché, výkonné a pikantní, s těsnou strukturou a obdivuhodnou kyselinkou. Jméno je odvislé z původních středověkých majitelů, podle kláštera kartuziánských mnichů známých pro jejich přísný slib mlčení.

Riesling St. Remigiusberg 2016 – Tesch

Přímo vedle Karthäuser leží jedno z nejmenších z jednotlivých vinic v Nahe, ST. REMIGIUSBERG. Zvětralé sopečné horniny a na železo bohatý jíl jsou určující charakteristiky zdejší půdy. S nízkými výnosy a vysokými extrakty, nejsou tato vína pro lidi se slabým srdcem… Opulentní ovocné projevy v mládí se často ve stáří výrazně rozvíjejí v mandarinkové tóny. Struktura a hluboká elegance dává těmto ryzlinkům nezaměnitelnou hebkost, aniž by bylo ohroženo jejich vnitřní napětí. Historicky byla vinice St. Remigiusberg spojena s benediktinskými mnichy z Laubenheimu a jeho knížetem – opatem Remeše, který byl vysvěcen po jeho smrti.

Závěr je jednoduchý, ať už si graficky i obsahově zajímavý box spojíte s advetním rozjímáním, či si ho necháte jako dárek pod stromeček, čekají vás hezké zážitky. A možnost porovnání typů je jedinečné a určitě zajímavé. Degustační sadu dodává na náš trh společnost:

www.magnumwines.cz