Apelace Wachau DAC je v Rakousku patnáctou v pořadí

Slavný region světových ryzlinků a veltlínů se konečně dočkal chráněného označení původu odkazujícího k mimořádné kvalitě těchto vín. DAC doplňuje stávající klasifikační systém, kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd tak zůstávají.

Přivítání dalšího člena do rakouské rodiny prestižních vinařských oblastí DAC předcházely dlouhé přípravy a jednání, přesto se to začátkem května podařilo. „V tomto ohledu učinil rakouský vinařský průmysl další krok na cestě marketingu založeného na původu. Toto se osvědčilo jako účinné již sedmnáct let a stalo se také mezinárodně uznávaným “, řekl Chris Yorke, generální ředitel rakouské rady pro marketing vína (AWMB).

Celkový pohled na Wachau, foto: Global Wines

Districtus Austriae Controllatus (DAC) je právní označení původu pro regionálně typická rakouská jakostní vína. Pokud je tedy na vinětě uveden název vinařské oblasti v kombinaci s „DAC“, je zaručeno, že víno je typické pro tuto oblast. Víno DAC lze vyrábět pouze z odrůd révy vinné stanovených pro danou oblast DAC a musí splňovat všechny požadavky nařízení stanovené daným regionem.

Původ, to je to, oč tu běží

Stejně jako v ostatních apelacích DAC se vína Wachau DAC dělí na tři úrovně: Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. Je zde ale jedna odlišnost. Vinaři se zavázali k ruční sklizni na všech třech úrovních. Ostatně ani není divu, při pohledu na strmé svahy vinic nad Dunajem stejně použití mechanizace prakticky nepřichází v úvahu.

Pokud se podíváme na jednotlivé kategorie odspodu pyramidy, pak v nejširší kategorii Gebietswein je zachována tradiční řada odrůd révy. Je zde povoleno sedmnáct bílých a modrých odrůd: hlavní Grüner Veltliner a Riesling dále z bílých Gelber Muskateller (Muškát žlutý) a Sauvignon blanc. Z modrých pak Pinot Noir a Sankt Laurent (Svatovavřinecké). Smíšené výsadby „Gemischter Satz“ a cuvée jsou také povoleny. Tato vína budou mít na etiketě název regionu spojený s DAC. Hrozny mohou pocházet z celé vinařské oblasti Wachau.

Kategorie Ortswein nabývá v Rakousku stále většího významu. Wachau stanoví nově 22 obcí DAC. Počet schválených odrůd pro „vesnická“ vína je devět: Grüner Veltliner, Riesling, Weissburgunder (Rulandské bílé), Grauburgunder Rulandské šedé, Chardonnay Neuberger, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc a Traminer (Tramín červený). Tato vína musí být vinifikována odděleně pouze jako jednoodrůdová.

Pyramida původu a jakosti Wachau DAC, zdroj AWMB

Na vrcholu pyramidy původu jsou Riedenwein, tedy vína z nejznámějších odrůd této oblasti: Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského. Hrozny musí pocházet pouze ze 157 přesně definovaných viničních lokalit (rieden). Vína Wachau DAC s označením Ried na etiketě nesmí být žádným způsobem obohacena ani chaptalizována (doslazena). A stejně jako Ortswein nesmí vykazovat nejlépe žádné, případně jen dtéměř neznatelné tóny sudu.

O symboly Wachau nepřijdeme

Domaine Wachau

Tato koncepce původu vede opět k větší transparentnosti pro spotřebitele. „Klasifikace staví původ do popředí. Wachau DAC poskytuje geografickou ochranu původu až po nejpodrobnější subjekt: jednotlivé vinice,” vysvětluje  Anton Bodenstein, předseda Regionálního výboru pro víno a vinařství ve Wachau. Zároveň ovšem zůstává zachováno dosavadní označení tří kvalitativních úrovní určených též výší alkoholu Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Nový systém je tak jen dalším zdůrazněním jedninečnosti této mimořádné vinařské oblasti.