BOBULE K BOBULI. Komedie 3Bobule odstartovala cestu českými kiny. Herci a tvůrci pokřtili vína ze slavné pražské vinice

Po tříměsíčním odkladu vstoupila třetí část vinařské komediální ságy 3Bobule do tuzemských kin. Den před premiérou pokřtili tvůrci i vína z jedné z nejslavnějších pražských vinic, trojské sv. Kláry.

Když začne pršet o svatbě, říká se, že novomanželům prší štěstí. Tak třeba to bude platit i pro vína, která se křtila na památkově chráněné vinici sv. Kláry. Křest vín z této slavné, památkově chráněné vinice v pražské Troji provázela pořádná průtrž mračen a je otázka, zda to bylo deštěm, ale chutnala všechna velmi dobře. Představila se převážně vína ročníku 2019, jen pýcha zdejšího vinohradu, Rulandské modré, které zrálo tři roky na sudu, bylo sklizeno už v roce 2016.

Hvězdy 3Bobulí ochutnávali “Prahu”

Každý křest si samozřejmě žádá dobré kmotry, těch bylo tentokrát hned několik. Osmero vín pokřtili symbolicky představitelé hlavních rolí a tvůrci nového filmu 3Bobule herečka Tereza Ramba, herci Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Miroslav Táborský, Michal Isteník, režisér Martin Kopp a producent Tomáš Vican. Většina z nich se už ve vinicích pohybuje s lehkostí zkušených vinařů, nový film je totiž volným pokračováním úspěšné filmové komedie Bobule z roku 2008 hned o rok později následující 2Bobule. Nyní po deseti letech tak mnozí s odstupem navazují na osudy svých postav a návrat do moravských vinic brali jako příjemné zpestření. Oproti nim producent Tomáš Vican je ve vinohradu skutečně doma, jako majitel stejnojmenného rodinného vinařství se navíc může čerstvě pochlubit i prestižním titulem šampiona soutěže Vinařství roku.

Pražské vinice jsou však zase něco trochu jiného. „Vinice sv. Kláry má díky své poloze a blízkosti řeky Vltavy ideální podmínky. Vinné révě se tu skvěle daří a pravidelně zde dozrávají hrozny vysoké kvality. Díky péči našich vinařů vznikají v místním sklepě špičková vína. Ta nejen že sklízejí řadu ocenění od odborníků, ale získala si i mnoho obdivovatelů a fanoušků z řad milovníků vína. Ročník 2019 nebude výjimkou. Návštěvníci se mohou těšit například na novinku – cuvée Botanica nebo na oceněné červené víno odrůdy Rulandské modré ročníku 2016,“ uvedl Bohumil Černý ředitel Botanické zahrady Praha, jejíž je vinice součástí.

Pitelná vína pro léto i kousky k zamyšlení

V nabídce je nyní nově pět odrůdových vín z ročníku 2019 (dvě rosé, tři bílá) a dvě bílá cuvée. Z růžových elegantní a svěží polosuché Rulandské modré, čerstvé a delikátní. O něco sladší, nekomplikované, ale opět hezky vyvážené je i růžové víno z Modrého Portugalu, byť lehce nasládlé, tak příjemně pitelné. Krásný je Ryzlink rýnský, byť v kategorii polosladkých vín, je řízný, s dobrou kyselinkou, ještě mladičký, ale hezky pevný, typický, křupavý.

Poměrně jemné, na nose intenzivnější, v chuti subtilnější je cuvée Klára z Muškátu moravského a Mülleru Thurgau, fajn víno pro teplé letní dny. Opačného stylu je Tramín červený, aromatické víno s o něco vyšším cukrem, má pěknou strukturu, je plnější, výraznější, delší. Polosladké cuvée Botanica z odrůd Sauvignon, Tramín červený a Ryzlink rýnský je v nabídce novinkou. Je příjemné, byť teprve na začátku, chtělo by ještě trochu času, aby zajímavý komplex vyzněl v dokonalé harmonii, ale už nyní zaujme vyzrálým sadovým ovocem v nose i v chuti, působí plnějším dojmem a volá po jídle.

Polosladké Rulandské šedé potěší příznivce opulentnějšího stylu, je plnější, nasládlé, s hezkou paletou bílého a tropického ovoce a ambicí zaujmout široké publikum. Vlajkovou lodí zdejší vinice a sklepa je ovšem červené suché Rulandské modré, aktuálně z ročníku 2016. Pěkně vyzrálá surovina, tři roky uleželé v dubovém sudu, čisté tóny červeného peckového ovoce v souhře s decentní kořenitostí, lehoučce pepřovité, s dotykem bylinek a sladkého koření, energické, krásné.

Z vína do vína, aneb vinice na premiéru

Vína z trojské vinice sv.Kláry si užívali i kmotrové, s výjimkou Terezy Ramba, která ještě kojí a tak si ochutnávku raději odpustila. Ovšem je jasné, že ze slavnostních přípitků hned tak nevyjdou. Jen o den později totiž do kin vstupují 3Bobule, které se měly původně představit divákům už 12.března. Pandemie však změnila plány, všech 180 kinosálů, kde byl snímek připraven k promítání, se zavřelo.

„Přes všechny nejistoty jsme se rozhodli 25. června do kin jít. Chceme tím přinést radost a slunce mezi naše fanoušky, kteří se chtějí vrátit k normálnímu životu, ale také podpořit provozovatele kin,“ řekl producent snímku Tomáš Vican. „Máme v plánu jim dát možnost promítat 3Bobule déle, třeba i pro méně diváků. Od 1. srpna dáme film k dispozici i letním kinům a autokinům, kde momentálně zaznamenáváme velkou poptávku,“ dodal Vican.

A oč tentokrát půjde?

Kryštof Hádek se v pokračování vinařské ságy 3Bobule vrací v roli Honzy, s Klárou v podání Terezy Ramby se ve filmu stali rodiči dvojčat a majiteli vinařství. Všední starosti je ale odcizily a oba mají problémů až nad hlavu. Vedle manželství řeší hrozící krach vinařství a také návrat kamaráda Jirky (Lukáš Langmajer), který vše ještě nečekaně zdramatizuje. “Těšil jsem se na návrat. Sám jsem často zvědavý, co s filmovými hrdiny udělá v různých pokračováních věk. Minimálně se tedy můžete podívat, jak jsme pěkně zestárli,” směje se Kryštof Hádek.

Na otázku, jaká je Kryštofova nejoblíbenější odrůda odpovídá: “Já se v tom zas tak nevyznám. Důležité je, když je víno dobře vychlazený a chutná mi. Nepoznám různé ty minerality a kyselinky. Prostě mi musí chutnat.” K natáčení dodává krátce s potutelným úsměvem: “Bylo to fajn, jen se občas člověk musí vyhnout nabídkám na košt. To by mohlo dopadnout špatně.”

Tak pojďme i my na víno: přímo do vinic, do vináren do kina. Není nad to zalít milý kulturní zážitek vínem třeba právě z historické vinice.