Červená jízda Velkopavlovickem

Nejpěstovanější odrůdou velkopavlovické vinařské podoblasti je sice veltlín, ale hlavní slovo tu mají vína červená. Nejvíce se tu daří Frankovce, Svatovavřineckému, Modrému Portugalu. A jak napoví cyklostezka krajem André, hádejte, která je ta další.

 Na bílé na Moravě natrefíte častěji, takže za kouzly vinařů s modrými hrozny bude nejlepší vydat se do bašty našich červených vín, do oblasti v okolí Velkých Pavlovic. V severní oblasti Velkopavlovicka se pěstují i odrůdy bílé, ale jinak jsou zde typickými zástupci Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Dobře tu vyzrávají a odrážejí místní terroir, což jim dává osobitý charakter.

Modré hory, ráj modrých hroznů

Viniční tratě Modrých hor jsou převážně kopcovité, půdy mají vysoký obsah hořčíku, teplé větry vanoucí na jižní svahy urychlují zrání hroznů. U zdejší Frankovky tak můžeme obdivovat jiskrnou rubínovou barvu a aroma po třešních a višních. Svatovavřinecké ohromí harmonickou chutí s kulatými tříslovinami a vůní po čerstvém ovoci. Malinovým, třešňovým a ostružinovým tónům neodoláme u Modrého Portugalu.

Nejtypičtějším odrazem charakteru zdejších červených jsou pak vína originální certifikace VOC z již zmíněných tří modrých odrůd a z vybraných poloh, která zde vyrábí 18 vinařů. A pokud nevíte, kde svou objevitelskou cestu nastartovat, zkuste například oficiální vinotéku VOC Modré hory v malebné obci Bořetice, v jednom z nejstarších zdejších vinných sklepů.

Výhledy i recese

Perfektní značení, báječné výhledy, zejména pokud vystoupáte pětasedmdesát schodů na rozhlednu Slunečná. Ve Velkých Pavlovicích sklepní ulička Starohorka, v Bořeticích místní rybníky, ve Vrbici unikátní gotické vinné sklepy Na Stráži… To vše jsou lákadla malebného okruhu Modrých hor a jsou tu další. Třeba unikátní vesnička Kraví Hora v již zmiňovaných Bořeticích složená pouze z vinných sklepů, která přeje recesi a pyšní se tak statutem Svobodné spolkové republiky. A pak už jsou tu Němčičky. Koupaliště, minigolf, bobová dráha, chráněné území Nosperk a Růžený a taky Vinařství J.Stávek .

Žlutá trasa, po níž se do Němčiček dostanete z Velkých Pavlovic, vede přes Bořetice, Vrbici, Kobylí, Kraví horu měří i s návratem nejkratší trasou do Velkých Pavlovic zhruba třicet kilometrů. Je označená logem Modré Hory a celkem na ní vystoupáte 718 výškových metrů.

Ale zastávka u Stávků vás odmění – zejména krásně vychlazená rosé Jana Stávka, který patří již ke čtvrté generaci této vinařské rodiny, moc příjemně osvěží. Jsou letní, lehká, ale část Stávkovy produkce stále  přesvědčivě dokazuje, že mohou být vyrobená i trochu jinak a krásně stárnout.

Stezka krajem André

Na Moravě je navíc prima, že ať se člověk vydá kamkoli, má o zábavu postaráno. Takže není důvod, proč si nedopřát občas nějakou tu odbočku, nebo změnu trasy. Devatenácti kilometrová stezka z Hustopečí do Staroviček, Velkých Pavlovic a pak do Bořetic a Vrbice  vás povede po stopách odrůdy, která se zrodila ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích. Samozřejmě si na téhle trase dopřejte i pár zastávek  s ochutnávkou vín barvy tmavého granátu a energií připomínající jižněji položené vinařské regiony.

Velké Bílovice, Mekka autentistů

Největší obcí zde i v celé České republice jsou Velké Bílovice. S více než tisíci vinaři se jedná o opravdový unikát, navíc s nevšední koncentrací vinařů hospodařících přírodně a po staru, takzvaných autentistů. Největší vinařské družstvo v Česku naopak najdete v Čejkovicích a jsou jím templářské vinné sklepy. Mimo jiné se svou délkou 650 metrů řadí k nejdelším u nás. Podle legend jimi dokonce projížděly povozy tažené koňmi, vypráví se i o řadě tajných chodeb, vedoucích dokonce až na Slovensko. Zatímco řada z těchto historek má pramalou oporu v realitě, pověst o největší lahvi v republice nelže. Vidět ji můžete na vlastní oči – pojme 200 litrů vína, má půlmetrový průměr a je dva metry vysoká.

ZAPIŠTE SI DO DIÁŘE

28. – 30. 7. 2017 – Letní slavnost autentických vín Velké Bílovice

12. 8. 2017 – Počítání hvězd ve vinicích (Němčičky)

26. – 27. 8. 2017 – Den otevřených sklepů Čejkovice

15. – 16. 9. 2017 – Velkopavlovické vinobraní

Text: Václav Šalda Foto: www.wineofczechrepublic.cz Pavel Vítek