Chuťovky lásky. Valentýn se dá prožít zdravě i rozkošnicky

Víno bílé, růžové i červené, sladké dezerty, jahody i sekt. Káva, mandle, čokoláda, ústřice, drinky povznášející náladu, potraviny podporující libido. Co se hodí pro valentýnský večer?

Svátek svatého Valentina by měl být příslibem romantických chvilek, které přejí lásce, uspokojení touhy, potěšení ze vzájemného souznění. Citům je třeba nechat volný průchod, vše musí být přirozené, příjemné a spontánní. A přesto, proč přirodě trochu nepomoci. Stačí správný drink, čokoládová pralinka i salát připravený s láskou a ze správných ingrediencí joucích lásce v ústrety.

Co nalít k romantické večeři i po ní?

Bílé víno je zpravidla lehčí, méně tělnaté a více osvěžující, takže pokud má být noc dlouhá, bude to dobrá volba. Ovšem ještě lépe zafunguje rosé. Už barva je většinou teplá, svůdná, svým projevem růžové víno evokuje jaro, čas plodnosti, erotiku, navíc má většinou příjemnou ovocnou chuť. A pokud ještě k tomu zaperlí…, dojem je dokonalý. Šumivé víno vůbec působí vznešeně. A není ani třeba rovnou spěchat „do Champagne“, což je spolehlivá jistota, dobrou službu udělají i francouzské crémanty, italské Trentodoc, kvalitní Prosecco, Franciacorta, Cava a sortiment tuzemských bublinek je už taky velmi zajímavý a široký. A byť Valentýn nabádá i ke sladkému hřešení, ve víně sáhněte raději po suchém.

Čím kvalitnější a sušší šumivé víno otevřete, o to bude vydařenější večer i ráno. Žhavé těžší červené se tedy víc hodí k dobré večeři, než k milostným výkonům, ovšem kdo si chce dodat sílu i pořádným steakem, pak proč ne. V míře rozumné příjemně rozehřeje, kdo to s ním přežené, toho však umí i dobře uspat. Takže když už červené, tak spíš jiskrné, šťavnaté se svěží kyselinou.

Sousto pro lepší sex

A když už jsme u toho, jaká jídla pomohou zvýšit libido? Mezi afrodiziakální potraviny patří například ženšen a dokonce česnek, z koření například šafrán. Povzbudit sexuální apetit umí skvěle čokoláda, čímž si mnoho z nás obhajuje její nadměrné nákupy i mimo valentýnské svátky. K symbolu plodnosti patří i mandle, jejichž konzumace podporuje tvorbu testosteronu. Zvláště na ženy pak prý působí až zázračně třeba artyčok, jehož konzumaci jim dokonce v 16. století právě z těchto důvodů zakazoval i zákon. Zelenou podporou libida je pak také rukola používaná jako afrodiziakum už od 1. století. Ta je co se týče genderu mnohem spravedlivější, působí totiž stejnou silou jak na muže, tak na ženy. Totéž platí i o avokádu, u něho však nejde ani tak o sexuální apetit, jako spíš o plodnost, kterou opět podporuje jak u žen tak u mužů.

Na valentýnském stole by neměly chybět ani jahody a vůbec nejde o to, že spojení “jahody a sekt” (upřímně většinou chuťově vínu spíš ubírající, než přidávající na dojmu) je považováno za efektní snoubení pro slavnostní chvíle. Jahody si klidně vychutnejte i bez sektu, podle legendy vznikly ze slz bohyně lásky Afrodity poté, co se dozvěděla o ztrátě milovaného Adonise. A jako spolehlivý antioxidant s bohatým obsahem vitamínu C prokazatelně povzbuzují libido. Podobně josu na tom ovšem i zázvor, chřest, chilli papričky, některé řasy a mořské plody, včetně ústřic, chutných soust i surovin pro atraktivní párování s vínem je tak na výběr a je jen na vás, čím chcete svůj valentýnský večer 14. února náležitě “vytunit”.

Kde se tu vzal den lásky?

Jak praví wikipedie, den sv. Valentýna má pravděpodobně kořeny ve svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě. Jméno údajně získal podle kněze Valentýna, jenž tajně sezdával mladé páry, a to i navzdory zákazu císaře Claudia II., jenž zapovídal sňatky svým vojákům. Bál se, že by se totiž, že by se ženáčům nechtělo do boje. Když na Valentýnovu službu zamilovaným císař přišel, dal kněze okamžitě popravit. Svátek Luprecaila tak splynul se svátkem Svatého Valentýna. Což romantikům dává příležitost k realizaci romantických nápadů, vinařům k výrobě speciálních šarží vín a šéfkuchařům k tvorbě tematických menu. Tak proč toho nevyužít.