Soutěž Cuvée Ostrava rozdala medaile

Sedmnáctý ročník jedinečné mezinárodní soutěže kupáží, asambláží a známkových vín uspořádal uděloval medaile. Hlavní ceny putovaly vedle našich vinařství na Slovensko, do Itálie, Maďarska, Rumunska a dokonce i Polska.

Vinaři z Čech a Moravy spolu s dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního ročníku Cuvée Ostrava, jediné soutěži vín na severu Moravy, 129 soutěžních vzorků: 34 bílých vín suchých , 27 bílých vín polosuchých a polosladkých , 38 vín červených , 15 vín růžových , 11 vín šumivých a 4 vína likérová a sladká . Celkem byla do soutěže přihlášena vína dvanácti zemí: Česká republika (89 vín), Slovensko (8), Polsko (7), Rumunsko (6), Španělsko (4), Švédsko (4), Itálie (3), Maďarsko (2), Libanon (2), Dánsko (2), Francie (1) a Bulharsko (1). Vína, která splnila statut soutěže, byla dne 15. dubna 2019 hodnocena ve Valticích pod odbornou garancí Národního vinařského centra.

Hodnocení soutěže ve Vinařském centru Excelence ve Valticích

Nejvíc zlata pro Rumunsko

Kvarteto odborných komisí pod vedením prof. Fedora Malíka, Sándora Szedmáka, Radomila Balouna a Ing. Pavla Chrásta udělilo 7 velkých zlatých (90 bodů a více), 32 zlatých (86 až 89,99 bodu) a 37 stříbrných (83 až 85,99 bodu) medailí. Tuzemská vína byla honorována 1 velkou zlatou, 19 zlatými a 34 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína z Rumunska (1 velká zlatá, 4 zlaté), Slovenska (1 velká zlatá, 1 zlatá, 1 stříbrná) a Španělska (3 zlaté), následoval Libanon (1 velká zlatá, 1 zlatá), vinařsky exotické Švédsko (2 zlaté), Dánsko (1 zlatá, 1 stříbrná) a Polsko (2 stříbrné), Itálie, Maďarsko a Bulharsko (všichni 1 velká zlatá), Francie (1 zlatá).

Bodovalo Slovensko i vinařství Hugha Johnsona

Titul šampióna suchých bílých vín získala slovenská kupáž Pinotu blanc a Chardonnay Cuvée Premium 2017 (Vinárstvo Golguz, Hlohovec) z Malokarpatské vinařské oblasti. Šampiónem červených vín se stalo italské Umbria Tegolaro 2013 (Azienda Agraria Carini, Perugia) z Cabernetu Sauvignon a Merlotu. Tituly Národní vítěz pro nejlépe hodnocené tuzemské suché bílé a červené víno obdržela asambláž Chardonnay a Tramínu červeného Cuvée ChaTrč 2018 moravské zemské víno (Vinařství Žerotín, Strážnice) a Element Ignis 2017 výběr z hroznů (Bojanovský sklep Uherek, Dolní Bojanovice), vyrobené z odrůd Cabernet Cortis, Dornfelder a Alibernet.

Blue Label 2013 5 puttonyos Aszú z vinařství Royal Tokaji

Vítězem sdružené kategorie polosuchých, polosladkých, sladkých bílých a likérových vín bylo Blue Label 2013 5 puttonyos Aszú (Royal Tokaji / dovozce Pinot s.r.o.) na bázi Furmintu, Lipoviny a Muškátu žlutého. Spoluzakladatelem tohoto vinařství je známý vinařský publicista Hugh Jonson.

Vítězem kategorie růžových vín se stala kupáž Modrého Portugalu a Frankovky Cuvée MP+Fr Rosé 2018 moravské zemské víno (ZD Němčičky) a v kategorii šumivých vín byl nejúspěšnější Stephanus 2016 pěstitelský sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice), asambláž Ryzlinku rýnského a Ryzlinku vlašského.

Rumunské vinařství Viticola Corcova získalo ocenění pro Nejlepší kolekci vín.

Novináři ocenili cuvée od Balouna a z Polska

Paralelně se soutěží Cuvée Ostrava byla letos potřinácté udělena speciální cena Mezinárodní organizace novinářů a pisatelů o víně FIJEV PRIX CZ. Porotci, kteří jsou členy FIJEV, na tuto cenu nominují ty soutěžní vzorky Cuvée Ostrava, které je zaujmou pro mimořádně příznivý poměr ceny a kvality, jako výjimečný vinařský počin či jako ukazatel cesty, kterou by se vinaři měli ubírat.  Laureáty pro rok 2019 bylo cuvée Pinotu gris a Chardonnay Cuvée Pinot 2018 pozdní sběr (Vinařství Baloun, Velké Pavlovice), spolu s polskou kupáží odrůd Seyval blanc, Johanniter a Bianca Cuvée 2016 (Piwnice Półtorak, Dydnia).  

Pomyslné medaile a tituly šampiónů udělovaly v ostravském Zámku Zábřeh dne 25. dubna 2019 Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků a milovníků vín. Šampióny veřejnosti byly moravská asambláž Pinotu blanc a Pinotu gris Cuvée Pinot 2018 výběr z hroznů (Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice) a kupáž Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Cabernetu franc Château Clos Cormey (Château Clos Cormey, St. Emillion) z Bordeaux.Nejlépe hodnoceným tuzemským červeným vínem se stalo cuvée Merlotu, Modrého Portugalu a Pinotu noir 1362 Top Collection 2015 pozdní sběr (Víno Hruška s.r.o., Blatnička). Vítězi jednotlivých kategorií byly ve shodě s odbornou komisí Blue Label 2013 5 puttonyos Aszú (Royal Tokaji / dovozce Pinot s.r.o.), Cuvée MP+Fr Rosé 2018 moravské zemské víno (ZD Němčičky) a Stephanus 2016 pěstitelský sekt (Proqin s.r.o., Velké Němčice). Ve shodě s odbornou komisí představila Nejlepší kolekci vín Viticola Corcova z Rumunska.

Vinice Viticola Corcova, Rumunsko

Degustovalo se Slovensko i vítězové

Soutěž pořádal ve dnech 15. a 25. dubna Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem. Akce vyvrcholila na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh. Součástí doprovodného programu pro veřejnost byla i tradiční řízená degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky Friš zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Iniciátorem a duchovním otcem jediné soutěžní přehlídky vín v Moravskoslezském kraji byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renesance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvéena přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.