DOMÄNE WACHAU vinařstvím roku 2024. Falstaff vyhlásil vítěze

Reprezentativní degustační místnost vinařství Domäne Wachau Foto: DW

Nejrenomovanější německy píšící časopis o víně Falstaff zvolil Vinaře roku pro rok 2024. Prestižní titul putuje do rakouského Domäne Wachau. Pro podnik je to ocenění téměř dvacetileté práce ředitele vinařství Romana Horvatha MW a vinaře Heinze Frischengrubera. Dvojice, která s vášní a odvahou proměnila myšlenku „vinařského družstva nové generace“ ve skutečnost.

Spolupráce Horvatha a Frischengrubera s ostatními vinaři ve Wachau vykrystalizovala v působivou řadu skvělých vín striktně odrážejících terroir. Současně Horvath & Frischengruber také etablovali Domäne Wachau jako průkopníka v regionu i za státními hranicemi. „Pro smělou vizi stát se jedním z nejlepších producentů v regionu bylo od začátku klíčové respektovat tento jedinečný terroir,“ říká nadšeně Heinz Frischengruber a dodává: „Během let jsme jednoduše implementovali naše vize a principy pěkně kousek po kousku.”

Terroir, čistota a svěžest

Patří mezi ně nejen řemeslné, udržitelné a stále více ekologické pěstování hroznů ve vinicích, ale také ambice vyjádřit jedinečné vlastnosti každé jednotlivé polohy.

Právě vinohradníci sdružení v družstvu v tom hrají důležitou roli. V celém Wachau obdělávají své malé parcely, často jen intenzivní ruční prací a v souladu s přísnými kritérii kvality. „Hrdinové našeho panství“, jak jim Frischengruber říká, pracují na malých strukturovaných strmých terasách v průměru do dvou hektarů především ručně, a stojí za úspěchem Domäne Wachau v posledních letech.

Roman Horvath MW také neskrýval potěšení a vděčnost. „Skutečnost, že jsme jako družstvo získali ocenění „Vinař roku“, je samozřejmě velkolepá. A nebylo by to možné, kdybychom nepředstavovali silný tým. Myslím, že jsme nyní vyvinuli styl, který je nezaměnitelný a kombinuje výrazný purismus s hloubkou a svěžestí, které lze nalézt v našich vínech z jednotlivých vinic.”