Exkluzivní brandy z české palírny: Opus Magnum zrál sedm let

Sto číslovaných lahví. Sítotisk na lahvi s příměsí pravého zlata. Sedm let zrání. To je unikátní destilát Opus Magnum: jedinečná brandy, kterou v luxusní edici nabízí řemeslný lihovar Palírna Radlík.

Destilát tohoto druhu se na českém i světovém trhu objevuje jen výjimečně. Opus Magnum představuje momentální vrchol palírny s čtyřiadvacetiletou tradicí. „Brandy jako je Opus Magnum vznikne jednou za život,“ říká za Palírnu Radlík Kamil Kutina – jeden z nejrespektovanějších destilatérů v Česku a místopředseda Unie destilatérů ČR.

V roce 2014 jsme vypálili šarži vínovice, která slibovala výjimečný potenciál,“ popisuje Kutina proces, který ke vzniku edice Opus Magnum vedl. „Část vínovice jsme proto uložili do dubového sudu, aby mohla vyzrát v brandy.“ A zatímco brandy v sudech získávala na hodnotě, její čirá vínovicová forma na povrchu sbírala medaile v bezpočtu tuzemských a světových soutěží.

“Kámen mudrců v lahvi” aneb pocta Kelleymu

Trvalo sedm let, než brandy v sudech dozrála do své dokonalé formy. V chuti je Opus Magnum velkorysý a plný výzev. Výraznému buketu vládne čokoláda a oříškové tóny. Rozeznatelné jsou i vyzrálé hrozny, které podtrhuje jemná dubová tříslovina.

Brandy dostala jméno Opus Magnum: jednak díky své specifické zlatavé barvě, jednak na počest díla alchymisty Edwarda Kelleyho, který kdysi v Jílovém u Prahy kousek od Radlíku hledal jinou dokonalou formu: Kámen mudrců, čili proměnu běžných kovů ve zlato… což není tak daleko od umění destilatérství.

Zlato se vylouplo z mědi, aneb kouzlo alchymie

Alchymistický odkaz odráží i potisk lahve s vyobrazením dobových symbolů. A nejde jen o odkazy: každý exemplář potisku na stovce číslovaných lahví obsahuje barvu s příměsí pravého zlata. To vše odkazuje k procesům, za nichž alkohol vzniká, stejně jako k unikátní měděné destilační aparatuře, která radlické palírně dominuje – a dává jí nádech tajuplné alchymistické dílny. Pouze sto kusů unikátního brandy uvedla Palírna Radlík na trh 29. dubna za cenu 3.950 Kč. Padesát kusů si budou moci zájemci objednat přímo v internetovém obchodu palírny a druhou polovinu pak v nabídce specializovaného obchodu s pálenkami Lihovárek.cz.