Folklor a víno, to je Slovácko

Mají tu pestré kroje, rostou tu slavné oskeruše, Slovácká vinařská podoblast je nejen místem jedinečných vín, ale i folkloru a gastronomie. Její kouzlo tkví mimo jiné právě v rozmanitosti – přijeďte tedy za bílým i červeným, do rázovitých sklepů i za rázovitými vinaři. Na kole, autem, vlakem… to už necháme na vás

 

Na jihovýchodě Moravy, kde se slovácká podoblast nachází, jsou velmi různorodé přírodní podmínky, a proto zde najdete opravdu široký výběr vín. Daří se zde odrůdám Ryzlink rýnský, Rulandské šedé i bílé, Veltlínské zelené nebo Müller Thurgau. Z červených pak Frankovce nebo Zweigeltrebe. Dokonce zde došlo k vyšlechtění hned dvou odrůd – Muškátu moravského v Polešovicích a Cabernetu Moravia v Moravské Nové Vsi. Tyto dvě odrůdy patří k tomu nejlepšímu, co můžete na Moravě ochutnat.

 

Při cestách po Slovácku máte hned několik možností, jak výlet nebo dovolenou pojmout. Můžete navštívit větší vinařská centra, jako je Bzenec, Kyjov, Břeclav nebo Uherské Hradiště. Zde poznáte vína tzv. ve velkém a k tomu navštívíte i mnohé památky a zajímavé atrakce. Renesanční zámek s grafitovou výzdobou v Kyjově nebo jezuitský kostel a novorenesanční radnice v Uherském Hradišti vyloženě stojí za zařazení mezi cíle vaší cesty. Pokud chcete poznat trochu blíž místní zvyky a pochopit, jak to tady vše chodí, rozhodně se zastavte ještě v Uherském Hradišti ve Slováckém muzeu se stálou expozicí věnovanou slovácké lidové kultuře.

 

Kdo preferuje poznávání menších vinařství, měl by se vydat do vinařských obcí, třeba Nechory, Šidleny, Búdy, Blatnice pod svatým Antonínkem, Polešovice nebo Žarošice. Tyto obce jsou sice malé, ale o víno a zábavu zde rozhodně není nouze. Během otevřených sklepů nebo putování po sklepech můžete ochutnat třeba Ryzlink rýnský od každého vinaře a rozhodnout, který je ten nejlepší. Skvostem celé oblasti je pak areál historických vinných sklepů Plže, poblíž města Petrov. Aby toho nebylo málo, tak ještě nevynechejte skanzen ve Strážnici, kde uvidíte originální soubor vinohradnických staveb. Zdaleka to ale není vše, co zde můžete zažít a navštívit. Kdo má s sebou kolo, může vyrazit například na Stezku Muškátu moravského. Dlouhá trasa až 25 kilometrů vás naučí poznávat jednotlivé odrůdy a jako bonus nabídne panoramatické výhledy do vinic.

 

Akce, na kterých nesmíte chybět:

12. 8. 2017 – Blatnické búdy pod hvězdami

2. 9. 2017 – Zarážání hory v Nechorách

9. – 10. 9. 2017 – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

15. – 16. 9. 2017 – Bzenecké krojované vinobraní