Grilování 2023. To nejlepší z moře

Hity léta: Grilujeme moře, foto: Pavel Vítek

Hity letošní grilovací jsou jasné: zdravě, chutně, udržitelně. S novinkou z Fjordu Bohemia to půjde snadno. Novinka Ryba na gril totiž umožňuje grilovat okamžitě a již předpřipravené ryby – chutně okořeněné a balené rovnou v praktické grilovací vaničce.

Grilování je styl. Představuje letní pohodu, umožňuje přípravu i konzumaci jídla venku v přírodě: na balkoně, na zahradě, v parku, prakticky kdekoli si vzpomenete. Není potřeba moc nádobí a už chystání jednotlivých chodů je příjemný rituál. S novými produkty od výrobce Fjord Bohemia může být nádobí ještě méně, protože odpadá fáze zpracování ryb, jejich čištění a porcování, marinování či kořenění, vše už je nachystáno na grilování nebo pečení.

Porovnávejte jednotlivé chutě i struktury, bavte se

Výrobci Ryby na gril samozřejmě počítají s různými chutěmi svých zákazníků, kteří si tak mohou vybrat z pěti druhů ryb – v nabídce je tuňák, losos, pstruh, pražma a mořský vlk. Ideální je nakoupit si víc druhů a pak ochutnávat, kombinovat s různými saláty a přílohami, vždyť právě grilování je přímo určené ke sdílení jídla i k diskusi. A nemusíte nakonec zůstávat jen u ryb

„Z darů moře vyzkoušejte větší krevety druhu vannamei, nebo kalamáry ze severských moří, které se považují za luxusní delikatesu,“ radí Jaromír Karhánek, obchodní ředitel společnosti Fjord Bohemia. Produkty jsou k dostání v maloobchodní síti v Česku i na Slovensku

Právě kalamáry nebo také olihně jsou v poslední době stále oblíbenější a lidé už se nebojí připravovat si je doma. Úprava totiž není nijak složitá a jemné bílé maso je velmi chutné. Jejich maso můžeme krátce smažit, vařit nebo grilovat, nejčastěji se kalamáry podávají smažené, ochucené pouze solí a citronem.

Fjord Bohemia dodává na český trh kalamáry v balení tuby (tělo kalamárů) nebo chapadla. Maso kalamárů je pouze přírodně propráno ve slané vodě a není nijak chemicky očištěno, správná barva suroviny je světlá s hnědými odstíny.

Podle šéfkuchaře Petra Procházky je ideální porce kalamárů ogrilovat s kousky citrónu a pak podávat společně s bylinkami a salátem. A kdo má raději smažené, není nic snadnějšího, než tuby naporcovat a obalit kroužky masa v tempuře, pak podávat opět se zeleninou a hlavně s wasabi majonézou. Složitější, ale o to je to potom větší dobrota, je těla hlavonožců naplnit například některým ze středomořských sýrů a opět ogrilovat, chutné jsou ovšem i v omáčkách, s těstovinami například s “aglio olio” či s japonskou omáčkou Teriyaki.