Hlavní medaile z Oenofora putovaly do zahraničí.  Nové vinařství bodovalo s kolekcí.

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum přinesl českým zástupcům Ocenění za nejlepší kolekcí, kterou získalo Nové vinařství a sedm vítězství v jednotlivých kategoriích. O čtyři hlavní Šampiony se letos však podělily Slovensko, Moldávie a Rakousko.

Šampionem bílých vín se stalo Rulandské bílé výběr z hroznů 2015 ze slovenského vinařství Golguz – Hlohovec, které tak zopakovalo svůj loňský úspěch. Šampion mezi červenými víny putuje do moldavského vinařství SA Vinuri de Comrad za víno Plai Merlot Shiraz 2016. Za kategorii mladých vín si Šampiona odváží rakouské vinařství Weingut Josef Fischer přihlášené Liborem Nazarčukem za víno Veltlínské zelené Smaragd 2017.

Šampiona za cuvée získává moldavské vinařství Fautor LTD za víno Negre 2016. Moravští vinaři nakonec ovládli jednotlivé kategorie. Už zmiňované Nové vinařství získalo cenu za  nejlepší kolekci, a překvapením bylo i vítězství Sonberku v kategorii červených suchých vín – vinařství vyhlášené především špičkovou kvalitou svých bílých vín tentokrát bodovalo se svým  Merlotem, výběrem z hroznů 2015.

V letošním ročníku bylo přihlášeno přes 513 vín od 99 vinařů, které hodnotilo 43 degustátorů mj. z Francie, Itálie, Slovinska, Moldávie, Španělska, Rakouska, Bulharska a Ruska. Většina vzorků byla přihlášena z České republiky, další vína byla ze Slovenska a z Francie, Itálie, Německa, Nového Zélandu, Portugalska, Španělska a dalších zemí. Díky patronátu OIV je soutěž výjimečná mimořádně profesionálním a náročným hodnocením.

Oenoforum – Czech International Wine Competition porovnává vína z různých oblastí Evropy i světa, jež se vyznačují odlišnými klimatickými a půdními podmínkami, ale i vína vyrobená různými, často diametrálně odlišnými technologiemi. Důraz je tradičně kladen hlavně na vína odrůd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, která mají v soutěži zvláštní kategorii a ocenění.

V porotě zasedají významní evropští vinaři a degustátoři, zástupce OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži), UIOE (Mezinárodní unie enologů) i nejlepší hodnotitelé z České republiky a Slovenska.

Příští 13. ročník soutěže Oenoforum proběhne 19. – 21. června 2019 v Lednici.