Co budeme pít v příštím roce? Jaké trendy zahýbou světem vína a destilátů? ProWein 2023 přinese odpověď i inspiraci

Největší mezinárodní veletr vína a lihovin ProWein 2023 začíná zhruba za tři měsíce a my už známe jeho hlavní témata i účastníky. Nač se můžeme těšit? A co bude v centru jeho dění i diskusí?

Do jara to uteče rychle a v dubnu se opět dočkáme – ProWein 2023 začne. Již dnes však mohou mezinárodní odborníci na víno a lihoviny získat přehled o globálním sortimentu, který na ně čeká na největším a nejvýznamnějším světovém veletrhu vín a lihovin v Düsseldorfu.

Na stránkách veletrhu najdete už v tuto chvíli informace o tom, kdo je kdo, aktuální databáze vystavovatelů bude postupně rozšiřována. V době zahájení veletrhu 19. března 2023 tak poskytne komplexní údaje o portfoliu více než 6 000 vinařů, o dovozcích a vývozcích, dodavatelích lihovin a řemeslného piva. Firemní profily, firemní data, produktové a tiskové zprávy budou do databáze nahrávat i samotní vystavovatelé, což zajistí ideální digitální platformu pro perfektní organizaci vaší návštěvy ProWeinu.

13 výstavních hal: přehled, systém, komfort

V prostoru výstaviště bude nachystáto 13 výstavních hal s přehledně strukturovaným sortimentem. Jasná organizace a rozdělení produktů, plus extra široké uličky, to vše zaručuje okamžitý přehled a tak i návštěvu veletrhu bez stresu a nervozity.

Foto: Messe Düsseldorf, Constanze Tillmann

Produktové řady z různých zemí jsou do jednotlivých hal rozděleny následujícím způsobem: Argentina, Chile, Uruguay a další zámoří (národy Nového světa) haly 13 a 14, Austrálie, Kalifornie, Jižní Afrika a další zámoří (národy Nového světa) hala 14, Německo haly 1 a 4, Francie: haly 9 a 10, Řecko hala 17, Itálie haly 15, 16 a 17, Japonsko hala 14, střední a východní Evropa hala 12, Rakousko hala 5, východní Evropa a zbytek Evropy hala 12, Portugalsko hala 12, Španělsko hala 11, Destiláty hala 13, Trendshow „stejné, ale odlišné“ hala 7.0.

Veletrh se navíc bude příští rok konat pod vedením nového ředitele ProWein Petera Schmitze. Dlouholetý vrcholný manažer Messe Düsseldorf byl jmenován do nové funkce již v prosinci. Od výkonného ředitele a člena představenstva společnosti Michaela Degena, pověřeného vedením ProWeinu po odchodu předchohího šéfa veletrhu, přebere štafetu v únoru.

ProWein – Jeviště pro aktuální trendy a témata

ProWein by nebyl tak úspěšný, kdyby se nesnažil nalézat a řešit aktuální témata a neoslovoval návštěvníky formou trendových a speciálních show a eventových fór. Co tedy můžeme v tomto smětru očekávat?
Svou premiéru bude mít v březnu především kategorie “alkoholických nápojů” s nulovým alkoholem „World of Zero“ v hale 1. Zaměřuje se na aktuální „nealkoholické“ téma. Svá vína a destiláty představí národní i mezinárodní vystavovatelé – jejich sortiment doplní degustační zóna.
Tématem „0% proof“ se již zabývali dva průzkumníci trendů Paula Redes Sidore a Stuart Pigott v rámci Trend Hour Tastings na posledním ProWeinu. V roce 2023 se budou diskuse soustředit kolem inovovaných ekologičtějších a ekonomičtějších balení vín „Tetrapack, Lightweight Bottles & Co“, stoupajícího zájmu o vína lehčí, pitelnější, s nižším alkoholem „#kabilove a nová čerstvost ve víně“ a samozřejmě udržitelné ekologie „Svět biovín“.


Trendshow “Stejné, ale odlišné” zahrnující více než 120 vystavovatelů v hale 7.0 je již léta skutečně vrcholem pro svět řemeslných lihovin, řemeslného piva a cideru. Jeho charakteristickým znakem a důvodem úspěchu je zvláštní duch a jedinečná atmosféra.
„Champagne Lounge“ v hale 9 představuje díky kombinaci centrální degustační zóny s jednotlivými vystavovateli (v počtu 120 výrobců šampaňského) skutečně přidanou hodnotu pro návštěvníky.
Hala 5 je výjimečná hned dvěma tématy: z oblasti bio je to „Organický svět“ a dalším lákadlem je i speciální výstava „Packaging & Design“.
A návštěvníci se mohou opět těšit také na dvě ProWein Fora v hale 13 a hale 10, kde vystavovatelé představí své vrcholné produkty.

ProWein & ProWein World: Silná síť, dlouhá historie

Po vynucené přestávce způsobené pandemií přesvědčil ProWein 2022 opět o svých kvalitách, znovu se ukázalo, že jde o stěžejní oborovou událost v roce 2022. ProWein začal v roce 1994 s 321 vystavovateli z osmi zemí a svého předběžného vyvrcholení dosáhl v roce 2022. jeho 25. výročí v roce 2019 s 6 900 vystavovateli z 64 zemí a 61 560 návštěvníky ze 143 zemí.


Neméně úspěšné jsou satelitní akce ProWein World v Asii a Jižní Americe. V roce 2023 se počet opět zvýší na pět a nezapomeňte na „Wine & Gourmet Japan – powered by ProWein“ 12. až 14. dubna 2023, který taktéž posílí svět ProWein. Od roku 2024 je šestým veletrhem roku i ProWine Tokyo.

Takže v roce 2023 se dále uskuteční ProWine Singapore 25. až 28. dubna 2023, ProWine Hong Kong 10. až 12. května, ProWine Sao Paulo, 3. až 5. října, ProWine Mumbai 12. až 14. října a na závěr roku již tradičně ProWine Shanghai v listopadu 2023. (Více na https://www.prowein.com/)