Jsme mistři! Na medaile za naše vína jsme si už zvykli, nyní se vinaři ČR stali šampiony ME ve fotbale

Na letošním Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů VINO EURO 2022 startovali vinaři z České republiky teprve podruhé, přesto se jim podařilo nečekaně zabodovat. Ve finále zvítězil právě FC Czech Wine Team. Jak to vypadá, tuzemská vína prospívají i kondici.

Průběh 6. ročníku turnaje, který se navíc konal na domácí půdě, trochu připomíná onen Caesarův známý výrok po bitvě proti pontskému králi Farnakovi: “Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“.

Ačkoli na startu tohoto šampionátu téměř nováčci, dokázali moravští a čeští vinaři to, co se dlouho nepodařilo naší hokejové či fotbalové reprezentaci. Zvítězit nejen ve své základní skupině a v semifinále, ale nakonec ovládnout i finále a vybojovat ke zlatým medailím i vítězný titul evropského šampiona

Penalty rozhodly o postupu

Domácí reprezentace prošla turnajem bez zaváhání. Svou základní skupinu vyhrála, když porazila nejprve Maďarsko 3:0, následně Portugalsko 3:1 a nakonec i Rakousko 3:2. Do semifinále tak naši vinaři, doplnění o dvě osobnosti, bývalého útočníka Sparty Praha Davida Lafatu a komentátora Jaromíra Bosáka, postoupili z prvního místa a utkali se s vinaři z Německa. S těmi svedli nejvyrovnanější souboj, kdy po základní hrací době za stavu 0:0 přišly na řadu penalty. Ty zvládl lépe právě český tým a zvítězil v poměru 5:3. Ve finále pak suverénně porazil tým Slovinska 6:1, když zaznamenal hattrick hráč David Michna, který se tak stal zároveň nejlepším střelcem turnaje s 5 góly.

Víno, fotbal, splupráce. Zápasy a konference přes den, večer koštovačka

Po předchozích ročnících v Maďarsku (2011), Rakousku (2012), Švýcarsku (2014), Německu (2016) a Slovinsku (2018) se VINO EURO 2022 konalo na Moravě.

Podařilo se nám uspořádat skvělou sportovně-společenskou událost, díky které došlo zejména k posílení profesních a profesionálních vazeb mezi vinaři jednotlivých států. To vše zábavnou formou, tedy spojením vína a fotbalu, které je pro někoho možná trochu překvapivé. Jak se ale ukázalo, tak to skvěle funguje. Všichni se dobře bavili a už teď se těší na další ročník. Třešničkou na dortu pak je samozřejmě vítězství našeho týmu, které nás všechny velice potěšilo a já osobně věřím, že ho příště obhájíme,“ řekl Stanislav Tkadlec, prezident reprezentačního výběru FC Czech Wine Team a organizátor VINO EURO 2022.

„Na šampionátu se sešli nejenom šikovní vinaři se skvělými víny, ale i další odborníci z oboru, zejména pedagogové a také na 40 studentů z evropských univerzit, konkrétně z fakult zaměřujících se na vinařství a vinohradnictví. Vzniklo tak mnoho nových a navíc přímých kontaktů pro naše další aktivity. Celkově to také byla skvělá prezentace a propagace moravských a českých vín,“ dodává Tkadlec.

Za zlatými Čechy a stříbrnými Slovinci vybojovali bronz Němci

Na třetím místě se umístil tým Německa, který předvedl senzační obrat v zápase o bronz proti Portugalsku, pátá skončila Itálie, šesté Rakousko, sedmé Maďarsko a poslední Švýcarsko. Kromě zlatých, stříbrných a bronzových medailí byly uděleny také další ocenění. Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen Portugalec Duarte Salazar Leite, nejlepším brankářem za nejméně obdržených branek na turnaji (2) se stal Ital Nicolo Frongillo. Cenu Fair Play za nejméně žlutých karet v turnaji obdržel také domácí tým FC Czech Wine Team a zvláštní cena Fair Play byla udělena týmu ze Švýcarska, který projevil solidaritu a sportovní chování.

Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů se koná každé dva roky a účastní se ho osm týmů z Evropy. Sedmý ročník hostila od 1. do 4. června Česká republika. Základní skupiny se odehrály ve Znojmě, zápasy o umístění včetně finále pak v Uherském Hradišti.

V rámci turnaje se 2. června v Mikulově uskutečnila také mezinárodní konference – VINO EDUCA, která svedla dohromady odborníky z různých evropských zemí, jak z partnerských vinařských či vinohradnických univerzit, tak experty z řad dalších oborů. Tematicky se konference zaměřila na problematiku samoregulace.

VINO EURO 2022 pořádal FC Vinaři České republiky, z. s. ve spolupráci s UENFW – Unií evropských národních fotbalových týmů vinařů a Národního vinařského centra ve Valticích. Generálním partnerem je společnost Agrotec Group. Akce proběhla za podpory Jihomoravského kraje, Vinařského fondu, měst Znojmo, Mikulov a Uherské Hradiště, Svazu vinařů České republiky a Centrály cestovního ruchu Jižní Morava.