Král Charles III plnil sudy. Kdo je “Miss Palírnou” Spojeného království a Irska?

Miss Distillery
Miss Distillery

Pravidelný pohled do světa whisky. Rubrika Whisky World 2023 přináší další novinky a příběhy značek ze světa tohoto kultovního nápoje.

Jeho Veličenstvo jako promotér

Z reportáže časopisu People, Charles III otevírá osobně 8 Doors Distillery ve Skotsku nedaleko hradu Mey (Foto: People)

Příchylnost Charlese III ke skotské whisky je notoricky známá. Opět ji  prokázal za návštěvy John O’Groats, vesnice na severu Northwest Highlands, když slavnostně otevřel 8 DOORS DISTILLERY, palírnu whisky položenou v nejsevernějším bodu skotské pevniny a přiložil zde ruku k dílu. Symbolicky – ale i reálně, když naplnil další sud čerstvým destilátem. Nebyl první. Ten tu uložili poprvé k zrání 13. září minulého roku a umístili tak John O‘ Groats po 185 letech na mapu skotských palíren.

高朗 Kavalanu natruc?

To se dalo čekat, že kontinentální Čína neskousne úspěch tajvanské whisky THE KAVALAN a je jen otázkou času, kdy vyrazí v Evropě na zteč, byť díky zahraniční investici. Ta chvíle nastala – v The Whisky Exchange, možná nejspecializovanějším londýnském obchodu s destiláty, je od srpna kmání za třiapadesát liber produkt s názvem delším než Velká čínská zeď: Goalong 5 Year Old Bourbon & Brandy Cask Single Malt Chinese Whiskey.

Liuyang Goalong Liquor Distillery Co., Ltd., je projekt, do něhož v roce 2018 investovala kapitál skupina United Kingdom Goalong Group. Goalong Distillery působí v provincii Hunan (asi 800 km severoseverozápadně od Honkkongu), obklopena horami (nejvyšší hora oblasti je stejně vysoko nad mořem jako Sněžka). Základem malt whisky je sladovaný ječmen australského původu. První new make zrál pouze v sudech po Bourbon whiskey, další v sudech po bourbonu a brandy. Název je odvozen od anglického go along, jít společně.

Sto let Suntory

Je tomu právě sto let, co Shinrijo Torii založil – za asistence Masataka Taketsury, studenta, jenž se vrátil z praxe v palírnách skotské whisky a studiu na edinburské universitě – Yamazaki, první palírnu jednoznačně zaměřenou na produkci japonské whisky, jež dostala časem jméno Suntory. Shinji Fukuyo, master blender, odpovědný za stabilní kvalitu a vlastnosti nejznámější edice, Suntory Kakubin, nedávno komentoval, co vytváří specifiku japonské produkce: „Především to je příroda. Mimořádně čistá voda s minimem organických součástí. Obrovský rozdíl mezi žhavým létem a třeskutou zimou, který podporuje zrání a výrazně je urychluje. Dále je to pojetí našeho řemesla. Jsme velmi precizní a dbáme na každý detail. S tím jde ruku v ruce snaha o soběstačnost – veškerou whisky si vyrobíme sami. A konečně je to mizunara, japonský dub, jehož dřevo obohacuje naši whisky něčím, co bych nazval orientální tóny.“

Japonská whisky je v současnosti velmi úspěšný byznys, který rezonuje i u nás. Stačí seznámit se s portfoliem fondu alternativních investorů Wine Management SICAV, který mj. investuje také do produkce Země vycházejícího slunce. Ta se rozhodla uplatňovat od příštího roku přísnější pravidla opravňující produkt k označení japonská whisky: kvašení, destilace a zrání se musí odehrát na japonském území.

Miss Distillery

Trojice výzkumníků si dala práci a zkoumala, jak si vede přes dvěstě palíren whisky Spojeného království a Irska v přehledech všelikých turistických přehledů a na sociálních sítích a stanovila distillery popularity index platný v červnu tohoto roku (uveden v závorce).

10/ Na desátém místě stanula TEELING DISTILLERY (1 793), jež v roce 2015 znamenala první palírnu vybudovanou v Dublinu po sto pětadvaceti letech

9/ HOLYROOD DISTILLERY, Edinburgh (1813,5) skórovala díky příklonu k nakouřené minulosti whisky z hlavního města Skotska

8/ ARBIKIE DISTILLERY (1827,5) upoutala výhradní sázkou na zelený vodík

7/ SPIRIT OF YORKSHIRE (1 828) funguje v symbióze s pivovarem, kde se odehrává část výrobního procesu (mletí ječmene, rmutování a kvašení); jev typický pro řadu českých palíren whisky

6/ MICIL DISTILLERY (1 843,5), Irská republika, produkuje mj. poitín z výhradně irského sladovaného obilí a využívá lokální rašelinu

5/ PENDERYN DISTILLERY (1 869,5), Wales

4/ BRUICHLADDICH DISTLLERY (1 880), Islay, je první palírnou skotské whisky, která získala certifikát B Corporation za vytvoření příležitostí pro výzkum udržitelnosti zemědělství a rozhodnutí zbavit provoz uhlíkové stopy do roku 2025

3/ ISLE OF RAASAY DISTILLERY  (1 937) naplnila v roce 2020 první legální whisky vyrobenou na Hebridech a předložila plány na vybudování palírny v Campbeltownu

2/ KILCHOMAN DISTILLERY (1 968)

1/ Na čele žebříčku se usadila a Miss Distillery 2023 se stala COTSWOLDS DISTILLERY (2 159), jež oznámila svůj úmysl stát se největším výrobcem whisky v Anglii;  v dubnu získali minoritní podíl v podniku Berry Bros & Rudd, kteří před sto lety (v březnu 1923) uvedli do světa blended Scotch whisky Cutty Sark.

In loving memory of KARUIZAWA DISTILLERY

Uprostřed léta přivítala Komoro Distillery (prefektura Nagano) ve svém areálu první návštěvníky. Tým palírny jim představil destilační kotle v plném nasazení, bar i prostor, v němž bude působit Whisky Academy.

Objekt vybudovaný ze skla a dřeva vybudovali během tří let Karuizawa Distillers se záměrem vzdát hold palírně, která ukončila svou činnost v roce 2000. Paleta japonských obilných destilátů tak přišla o jednu výraznou, robustní, kouřovou whisky na bázi ječmene dnes již tak trochu staromódní odrůdy Golden Promise (upadá v zapomnění kvůli nižší výtěžnosti). Destilace se odehrávala v malých kotlích a new make zrál v sudech po sherry (pokud to celé někomu připomíná někdejší praxi The Macallan, trefil do černého). O její oblibě svědčí cena, již Karuizawa dosahuje při prodeji. Tak např. v listopadu 2020 byl ke koupi set tří plnění pětatřicetileté Karuizawa whisky za 45 000 USD (kolem 1,2 milionu korun).

Stačí říci 105…

…a trénovaný barman sáhne po single malt Scotch whisky Glenfarclas s číslem 105 na etiketě; znamená 52,5 % objemového alkoholu a byla uvedena na trh v roce 1968 jako  patrně historicky první tamější tzv. cask-strenght bottling, což do češtiny překládáme v sudové síle. O pět let později byla destilérka mezi prvními, které otevřely brány návštěvníkům.

Destilérka je dodnes v rodinném majetku. Koupil ji v roce 1865 John Grant za 511 liber a 19 šilinků. O několik desetiletí později sice prodali Grantovi polovinu firmy bratrům Patissonovým z Leithu, kteří odebírali značnou část její produkce do svých míchaných whisky, ale ti na samém konci 19. století zkrachovali a málem sebou strhli i Glenfarclas. Ubránila se a rodině Grantů epizoda poskytla poučení: už nikdy s nikým do holportu. A tak je tomu dodnes. Důsledkem rozhodnutí je i skutečnost, že většinu produkce palírna prodává jako svoje plnění, zatímco řada jiných sladových whisky je především součástí směsí.

Glenfarclas trvá na svých konzervativních postojích: etiketa se téměř nemění, destilační kotle jsou nadále ohřívány přímým plamenem navzdory ceně plynu, jež vzrostla trojnásobně, místo na marketink majitelé spoléhají na produkci a světovou síť obchodních agentů a whisky zraje především v sudech po sherry.