Kvevri day. „Hliněná vína“ slavila v Mikulově

Vína z kvevri, speciální gruzínské hliněné nádoby, v níž se víno připravuje tisíce let, jsou stále populárnější novinkou. A mají už svůj svátek. 26. dubna jej oslavili vinaři na Farmě Pálava v Mikulově na Mušlově.

Na den přesně rok od chvíle, kdy světu představili Kvevri klub, přivítali jeho členové příznivce kvevri vín na nové akci jménem Kvevri day. Vybraní vinaři vyrábějící vína tradiční, tisíce let starou gruzínskou metodou fermentace a zrání v unikátních nádobách pak nabídli hlavní atrakci – slavnostní otevření největší kvevri nádoby v Česku. Ta má objem 1 150 litrů a vznikalo v ní víno odrůdy Chardonnay.

Specialita i návrat ke kořenům

„Jedná se o naši největší nádobu kvevri, kterou máme pro ukázku na Farmě Pálava, uprostřed našich vinohradů,“ říká k českému unikátu Tomáš Vican z Vican rodinného vinařství, které patří k zakládajícím členům Kvevri klubu. „Dalších čtrnáct kvevri v objemech od čtyř set do osmi set padesáti litrů máme zakopáno ve speciálním sklepě v Bulharech, v Kvevri housu,“ láká milovníky dobrého vína i k další návštěvě.

 

Členové Kvevri klubu vyrábějí vína z odrůd u nás běžně pěstovaných, bílých i modrých, při využití tradičních gruzínských postupů.  „Je to návrat k absolutním vinařským kořenům, to mne fascinovalo,“ vysvětluje Vican, proč se pustil do výroby vín touto metodou.

 

Za kvevri na kole

„V uplynulém roce Kvevri klub nasbíral členy a hodnotili jsme spíše vína v procesu a sdíleli zkušenosti. Obliba kvevri vín u nás roste a jako další krok bychom chtěli uvést na trh vína členů s jednotným znakem a s jasně definovanými podmínkami udělení,“ říká další ze zakládajících členů také Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Dvě kvevri nádoby jsou tak zakopané i v lednickém areálu fakulty

Kvevri vína mohou na Farmě Pálava ochutnat nejen milovníci vín, ale i cyklisté –přivádí je sem totiž právě otevřená cyklostezka z Mikulova směrem na Mušlov. Ta nově navazuje na stezku ze Sedlece a nabízí tak příjemný sedmi až desetikilometrový okruh.

-red-