Líbánky na Bledu? Slovinsko po ničivých povodních opět vítá turisty. I zamilované a zmlsané

čokoládová vesnice u Mariboru
Čokoládový glamping a čokovesnice i s továrnou Teta Frida u Mariboru Foto: Pavel Vítek

Chystáte se do Slovinska a nejste si jistí, zda budete ve své dovolenkové destinaci v klidu a bezpečí? Plánujete trasu a nevíte, kudy se vyhnout místům postiženým devastujícími povodněmi? Slovinští profíci na turismus nezaháleli a spustili vícejazyčnou webovou stránku s nejaktuálnějšími informacemi o situaci regionech. A možná tu najdete i inspiraci, třeba pro labužnickou svatební cestu.

Nejničivější povodně v historii země, které zasáhly Slovinsko první srpnový týden mají stále velký dopad na život v zemi. Vinaře například stále trápí sesuvy půdy v rozmáčených svazích, na něž během jednoho dne spadly srážky v běžném souhrnu odpovídajícím množství za jeden měsíc.

Nicméně pokud jde o turismus, je třeba zdůraznit, že většina Slovinska už je plně funkční a zejména z nejatraktivnějších turistických cílů je valná část dobře dostupných a bezpečných.

Slovinské turistické sdružení navíc spustilo informační web, který slouží jako podrobný průvodce pohodovou dovolenou. Návštěvníci se tu dozví užitečné podrobnosti o situaci ve vybrané destinaci, případně tu najdou alternativní možnosti, kde dovolenou strávit a jak se sem dostat. Stránky řidiče spolehlivě a co nejefektivněji navigují do cíle.

Jezero Bled patří nejen k nejoblíbenějším turistickým cílům, ale je i jednou z nejlepších destinací pro líbánky Foto: Jošt Gantar

Platforma je zároveň vodítkem i pro ty, kteří si chtějí prodloužit léto a zatím ještě přesně neví, kde a jak. Mimochodem věděli jste, že Slovinsko je jednou z nejzajímavějších evropských zemí, kde mohou novomanželé strávit líbánky? Ostatně také je SLOVEnia jedinou zemí, která má ve svém názvu slovo „láska“ (pokud vás okamžitě napadne SLOVEnsko, v českém jazyce bychom mohli nesouhlasit, ale jako Slovakia má Slovensko smůlu). Takže toto privilegium proto slovinský turismus chytře využil a k dispozici jsou dokonce i tematické balíčky vytvořené zkušenými profíky z Honeymoon Slovenia, včetně těch gurmánských.

Slovinský Honeymoon: Regionální vína a delikatesy z farem i od “michelinů”

Specialisté na romantické zážitky ve Slovinsku tak nabízejí novomanželům nezapomenutelnou romantiku šitou na míru. Nejpopulárnější je samozřejmě jezero Bled, ale je i řada dalších kouzelných míst pro líbánky jako stvořených.

Pokud jsou například novomanželé gurmáni, špičkoví slovinští kuchaři je rozhodně nezklamou. Nutno dodat, že Slovinsko, ještě o něco menší než Morava, poprvé uvedli komisaři průvodce Michelin do vybrané společnosti hvězd v roce 2020 a okamžitě ocenili jak talent zdejších kulinářských mistrů, tak ingredience nejvyšší kvality a zároveň mimořádnou zodpovědnost k udržitelnosti a přírodě. I proto návštěvníky slavný průvodce směruje celkem do 57 restaurací, z toho osm má jednu hvězdu a jedna, Hiša Franko v Kobaridu, dokonce dvě.

Takže mlsouni a labužníci naleznou ve Slovinsku svůj malý ráj, navíc většina podniků má i zajímavé ceny. Ke skvělému jídlu navíc připočtěte věhlas slovinských vín a je jasné, že po kulinářské stránce nemůžou mít ani slovinské líbánky chybu.

Čokoládová romantika i život na zámku

Pokud milujete hory, v Julských Alpách budete v euforii. S glamping chatkou v lese jako hnízdečkem lásky můžete uniknout realitě. A ve spojení s čokoládou dvojnásob: říční glamping resort s čokoládovou vesničkou včetně manufaktury Teta Frida u Mariboru, kde si vlastní pochoutky můžete vyrobit v místní čokoládové dílně a ráno si vychutnáte skvělou čokoládovou + farmářskou snídani, představuje pobyt sladký jako bonbónek. A pokud toužíte po středověké romantice, uvolněte uzdu svému vnitřnímu rytíři a princezně a zkuste přespat pro změnu na zámku.

Takže ať už je to večeře pro dva při svíčkách nebo dobrodružství, když sejdete z cesty a musíte se spolehnout jeden na druhého ve slovinských horách, nejdůležitější je společný zážitek, který dokáže spojit na celý život. Nezní to lákavě?