LOISUM: Příběh vína pěti smysly

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vinařské městečko Langenlois leží v kouzelném údolí řeky Kamp v srdci kamptalských vinic. Ukrývá řadu stylových vinařských šenků, ale i supermoderní areál LOISUM, kde svět vína nabral nový rozměr.

V některých částech Dolního Rakouska jako by se zastavil čas. Panenská příroda, krajina jezer i rybníků, lesů, pastvin, ale i makových a dýňových polí. Zejména Waldviertelu se podařilo uchovat si svou původní podobu až do současnosti. Logicky tak patří k nejzdravějším oblastem Rakouska, když pro nic jiného, tak jen pro ten klid a pohodu, kterou vyzařuje. Není divu, že tu Vídeňané tráví rádi dovolenou.

Heiligenstein; Kamptal Niederösterreich, photo: Austrian Vineyard, © AWM/ Herbert Lehmann

Bílá vína i černá jelítka

Největší vinařskou obcí je na jihu Waldviertelu Langenlois, městečko se čtvercovým náměstím a na místě, kde se setkávají Kornplatz a Kamptalstrasse i příjemnou vinotékou Ursin Haus, kde je možnost ochutnat řadu místních vín, místo navíc slouží i jako taková malá vinařská turistická kancelář. V okolí Langelois je totiž řada zajímavých vinařství, která stojí za návštěvu.

Například vinařství Aichinger s rodinnou tradicí spadající až do 18 století, které patří k nejlepším producentům kamptalských vín. Jejich útulná a pohostinná heurige v nedaleké vesničce Schoenberg je jednou z nejvyhlášenějších v oblasti.

Na stole se objevují místní sýry, salámy, černé jelítko, paštiky, ale i pštrosí jatýrka, protože v okolí je jedna z největších pštrosích farem v Rakousku. Na čtrnácti hektarech vinic umístěných ve skalních terasách pěstují na sprašových a štěrkových půdách zejména bílé odrůdy: Veltlínské zelené, Sauvignon Blanc, Ryzlink rýnský, Tramín a Pinot Blanc. Z modrých Roter Zweigelt, Merlot a Cabernet Sauvignon. Ovšem v okolí rozhodně nejsou sami, naopak, v této oblasti není nouze o velká vinařská jména jako jsou například Willi Brundlmayer, Karl Steininger, Brogitte Eichinger, Hiedler, Brandl, Sax, Prechtl, Rabl a řada dalších.

Loisium, divotvorný svět

Ovšem hlavní vinařskou atrakcí je zde zážitkový svět vína Loisum, který nabízí pohled do minulosti i laserovou a vodní show. Od roku 2003, kdy se poprvé otevřely brány futuristické stříbrošedé budovy ve tvaru rozpraskaného kvádru, se areál etabloval jako centrum vína a kultury Dolního Rakouska.

Začátek prohlídky startuje v návštěvnickém centru od newyorského architekta Stevena Holma, kde se mimo jiné nachází i vinotéka a sektotéka.  Podzemní trasu po stopách vína a jeho tajemstvích ovšem zinscenoval jiný mág – Švýcar Otto Steiner, který se podílel například na projektu sklářské huti Riedl Glas v Kufsteinu.

Čicháte, saháte, posloucháte, chutnáte a nestačíte zírat…

Návštěvníky čeká celkem patnáct umělecky a hravě koncipovaných zastávek, kde se dozví vše o révě, hroznu, výrobě, legendách, které víno provázejí… A pochopí proces vzniku tohoto nápoje, od dob, kdy se lisoval pomocí kládových lisů až po nejsoučasnější vinařské trendy. A protože vše si žádá náležitou show, nechybí laserové paprsky, barevná světla, vodní efekty, které rozpumpují emoce a vtáhnou do hry i ty, kteří jsou vůči podobným atrakcím nedůvěřiví.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mimochodem projekt je výsledkem snahy tří místních rodin, jejichž sklepy, v některých místech až 900 let staré, tvoří součást podzemního komplexu. Právě sektový sklep rodiny Steininger s výrobou ročníkových a odrůdových sektů kvašených tradiční metodou je jedním z hlavních lákadel.

Staré i nové se tu prolíná v důmyslné souhře a podzemní bludiště tvořené kilometrem a půl chodeb, které se klikatí zhruba sedm metrů pod zemí,  je zážitkem, který nabízí pastvu opravdu pro všechny smysly. Vína si tu můžete očichat, nástroje osahat, zvukové a vizuální efekty dotvářejí celkový dojem a velké kyvadlo připomíná tok času. Cesta se chýlí ke konci a tak nadchází chvíle pro vinnou tečku: samozřejmě odtud návštěvníci neodcházejí žíznivý, ochutnávky jsou součástí i vyvrcholením vinného zážitku.

K LOISIU PĚŠKY I NA KOLE

Z Langenlois se můžete vydat z náměstí naučnou vinnou trasou Weinweg Langenlois mezi vinicemi. Na informačních tabulích se seznámíte s révou, která se tu pěstuje, můžete ochutnat z hroznů, vidět vinaře při práci. Trasa je dlouhá sedm kilometrů a vede přes místa jako Dechangt, Käferberg, Steinhaus a Schenkenbichl až do Loisia. Od vinotéky Ursin Haus, která mimochodem též stojí za návštěvu, a vedle které se nachází půjčovna kol, je to zhruba sedm kilometrů. Takže pohoda. Jak jinak ve Waldviertelu.