LOVEC SKRYTÝCH POKLADŮ – TONY SASA

Jsou vinaři, kteří pokračují v práci svých předků a vinohradem žili od dětství. A jsou jiní, kteří lásce k vínu propadli až později. Majitel unikátního projektu Enoteca Pontevecchio patří k těm druhým. Dnes ve své vinotéce nabízí pozoruhodná vína z celé Itálie a sám si svá také vyrábí.

„Milujeme lidi, milujeme víno, ale nejvíce milujeme lidi, kteří milují naše víno!“

 

Text: Václav Šalda Foto: Antonio Sasa

Už jako dítě měl nos na dobré věci. Antonio „Tony“ Sasa pochází z venkovské farmářské rodiny a tak odmala moc dobře ví, jak chutná to nejlepší z přírody. A že čerstvým surovinám přitom stačí i jednoduchá úprava, aby byly skvělé. Ať už jde o maso, mléko, zeleninu, nebo třeba vinnou révu. A tak respekt k půdě a přirozenému životnímu stylu byl tím, co určilo i Tonyho další cestu. A co jej, navzdory tomu, že nepochází z vinařské rodiny, přivedlo k vínu.

Ke skutečnému vínu – od malých vinařů, často z jedinečných a nezřídka polozapomenutých odrůd. Většinou těch nejautentičtějších, jaká můžeme ve vinařské zemi tak neuvěřitelné rozmanitosti, jakou je Itálie, vůbec nalézt.

 

Doma chutná nejlíp

Radost ze života totiž nemusí být dlážděna požitky té nejvyšší ceny. Naopak, mnohem větší zážitek může nabídnout i zdánlivě jednoduchý produkt, vycházející ovšem z kontextu půdy, terroiru, tradice, z filozofie a pečlivé práce producenta. Antonio Sasa je člověkem, který právě takovým lidem a jejich výrobkům rozumí a v Itálii je dnes už velmi uznávaným odborníkem na vinné objevy tohoto druhu.

Jeho vinotéka tak dnes nabízí řadu skutečných pokladů, regionální vína z celé Itálie, často ovšem vyrobená v omezeném množství a nepříliš známými nicméně velmi kvalitními butikovými producenty. Okouzlující nabídku, která umožní zákazníkům ochutnat Itálii typického chuťového projevu i z ne příliš známých odrůd a mikroregionů, vín, odkrývajících mnohá tajemství a nabízejících skutečně nevšední zážitek.

Díky tomuto neúnavnému hledání, jehož součástí je letité zkoumání starobylých odrůd, orientace v obrovské různorodosti často osobité produkce a dlouhodobé budování vztahů a přátelství s jednotlivými vinaři, je Tony i vášnivým obhájcem dobrého italského vína, stejně jako kvalitní místní gastronomie. A všeho co k ní patří, od skvělých olivových olejů až třeba po krásná a elegantní balsamica.

Ačkoli po absolvování střední školy odešel Tony do světa, kde získával zkušenosti v oblasti prodeje vína a restaurátorství, brzy se do Itálie zpět vrátil a o to víc se rozhodl využít toho, jaké bohatství jeho země nabízí a propagovat její gastronomickou kulturu. „V Itálii máme více než 500 různých odrůd a máte-li o víně hlubší povědomí, je to o to větší zážitek si je vychutnat. Navíc v kombinaci s typickými místními pokrmy, které se s nimi tak dobře snoubí,“ tvrdí Antonio.

Cesta k vlastnímu vínu

Usadil se proto v srdci Toskánska, ve Florencii, kde vínem žije nyní celá jeho rodina a kde v současné době provozuje známou vinotéku Enoteca Pontevecchio a také obchodní společnost zabývající se exportem italských vín.

A protože láska k vínu je stravující záležitost, která když člověka pohltí, tak se vším všudy, ani Antonio neodolal a stal se také vinařem. V roce 1997 si s ženou Laurou pronajali několik hektarů vinic v jižní části Montalcino a v roce 2003 vyprodukovali první ročník Martiny, oceňovaného Brunella pojmenovaného podle jejich malé dcery. Mimochodem její dětské kresby Tony použil i na vinětách některých dalších vín, například Moscato d’Asti Laura, se jménem jeho ženy.

Společně s předním toskánským vinařským odborníkem Paolem Caciorgnou  tak od té doby produkuje na malé vinici osázené odrůdou Sangiovese malé množství vína Brunello di Montalcino do 6,000 lahví ročně.

Zážitky zrozené z nadšení

Díky svému neúnavnému vyhledávání a propagaci tradičních kvalitních italských vín a pokrmů má Tony Sasa otevřené dveře do většiny vinných sklepů po celé Itálii. Může tak nalézat a představovat vinařskému světu dosud neobjevené poklady z produkce malých vinařů, kteří jsou schopni produkovat špičková vína, ale už nemají prostředky nebo schopnosti prezentovat je mimo svůj region a s některými v z nich spolupracuje i jako négociant – vinař řídí práci na vinici a Tony u vybraných vín řídí práci ve sklepě.

Výsledný produkt si oba rozdělí a nalahvují každý pod svým jménem. Právě díky tomu může dnes Tony nabídnout širokou paletu vín z nejlepších poloh Itálie, od oblasti Veneto na severu až po Sicílii. „Některé z těchto klenotů se nám podařilo získat a zařadit do naší nabídky,“ říká František Šamla, který prostřednictvím firmy VPV Víno pro vás dováží do Česka zejména italská vína. I on je nadšeným fandou osobitých vín s otiskem místa původu i vinaře. „Nutno říci, že se vždy jedná o malou produkci a ne vždy se nám podaří získat dostatečné množství vína podle požadavků našich zákazníků,“ tvrdí dovozce.

Z tohoto vinařství nyní nabízí osm vín, nechybí samozřejmě oceňované Brunello Martina, ať už klasika v ročníku 2011 či Riserva z ročníku 2010, mezi další zajímavosti patří i Arena 2010, Amarone della Valpolicella DOCG, Etna Rosso DOC 2014 nebo třeba Barola DOCG Strada Nova 2010 či TOR 2010, která se opět mohou pochlubit nejen cenami, ale i vysokým bodovým hodnocením odborníků.

 

https://www.youtube.com/watch?v=edvB90NGyWs