Národní soutěž vín 2021 startuje. Začátkem srpna degustátoři ochutnají první přihlášené vzorky

Jaká vína se našim vinařům v tomto roce nejvíc povedla? Kvalitu špičkové produkce začnou v následujících dnech posuzovat odborné komise v jednotlivých podoblastech. Seriál odborného hodnocení nejprestižnější, největší a nejvyšší soutěže vín v České republice zahajuje 3. srpna tradičně vinařskou oblastí Čechy.

Po hodnocení v Mělníku budou následovat odborné degustace na jižní Moravě. Ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích bude hodnocena 9. a 10. srpna Slovácká vinařská podoblast, 16. a 17. srpna Mikulovská vinařská podoblast a 24. srpna Znojemská vinařská podoblast. Hodnocení uzavře 30. srpna posouzení vín z Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Kvalita stoupá rok od roku

„Národní soutěž vín pravidelně potvrzuje, že jde s více než 2000 vzorky o největší a také nejprestižnější soutěž moravských a českých vín. Každoročně narůstá kvantita a s tím i konkurence, tedy i kvalita šampionů a medailistů,“ komentuje soutěž Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

„V srpnu nás čeká plno práce, protože profesionálně ohodnotit stále větší množství vín v průběhu jediného měsíce není vůbec snadné. Členové hodnoticích komisí jsou ale naprostí profesionálové a držitelé zkoušek dle standardu mezinárodních norem, a každému hodnocenému vínu se tak dostane náležité péče a objektivního posouzení jeho kvalit. Ocenění v soutěži je pak odměnou nejen pro vinaře, ale nalepená medaile na láhvi také nápovědou pro spotřebitele při nákupu,“ dodává Půček.

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona a zároveň budou vybráni i vítězové jednotlivých kategorií. Úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Výrobce nejlepšího vína každé podoblasti získá také barikový sud. Hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a Ford a partnerem je ACO.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín ČR 2022, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže. Národní soutěž vín s cílem najít ta nejlepší vína v jednotlivých vinařských regionech pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra, hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a Ford.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Na odbornou hodnoticí část vždy navazuje také výstava vín pro veřejnost. Milovníci vína tak budou mít jedinečnou příležitost posoudit skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

Zámek Mikulov

Vinařská oblast Čechy: 11. srpna, Praha – Suchdol, aula České zemědělské univerzity

Znojemská podoblast: 4. září, Dolní Kounice.

Slovácká podoblast: 10. – 12. září, Uherské Hradiště – Mařatice

Mikulovská podoblast: 17. – 18. září, Mikulov, Zámecký sál

Velkopavlovická podoblast: 2. října, Hustopeče, Amande Hotel