Nová vína z nejstaršího saského vinařství. Zámek Proschwitz láká k návštěvě i degustaci

Cestování už se opět rozběhlo a tenhle vinný tip máme jen kousek za hranicemi v sousedním Německu. Uprostřed překrásné saské krajiny nedaleko Míšně, v nejmenší německé vinařské oblasti, nabízí Vinařství Schloss Proschwitz vynikající vína se slavnou tradicí.

Proslavené Rulandské šedé, ale i rulanda bílá a modrá, Müller Thurgau, Riesling, Tramín, Elbling, Scheurebe, Dornofelder – vinařství se opírá o osvědčené odrůdy a o více než osm století dlouhou historii v nejvýchodnější baště německého vinařství, jen kousek od kolébky Saska, kouzelného městečka Míšně, domovině toho nejbělejšího porcelánu. Ostatně na katedrálu v Míšni a pevnost Albrechtsburg je vidět i z vinice Proschwitz, právě tento pohled byl roku 2016 označen Německým vinařským institutem za nejkrásnější vinařský výhled v Sasku.

Hrozny se v tomto nejstarším soukromém saském vinařství pěstují v terasovaných svazích nad řekou Labe pokrytých spraší nad vrstvou metamorfovaných hornin (syenit, červená břidlice), které propůjčují zdejší špičkové produkci jedinečný charakter a nezaměnitelnou mineralitu. Většina prací se zde navíc dělá ručně, výnos je samozřejmě redukován a hrozny jsou sklízeny v tom nejideálnějším stádiu vyzrálosti.

Zpět na svém panství

Vinařství, kombinující nyní tradice i nejmodernější přístupy a technologie, začalo svou novou éru v roce 1990, kdy se Georg Prinz zur Lippe rozhodl znovu koupit majetek své rodiny, který nejprve obsadila NSDAP, v roce 1945 pak rodině odebrali majetek Rusové a vinařství zde bylo na několik desetiletí přerušeno. Nicméně nákup se vydařil (jako poslední se podařilo odkoupit v roce 1997 vyvlastněný zámek), Georg Prinz zur Lippe navázal na práci svých předků a nyní zde opět vyrábějí vína s jemnou kyselinkou, elegantní, minerální, se skvělou pověstí. Jako jediné vinařství v Sasku je navíc Schloss Proschwitz členem spolku producentů s víny výjimečné kvality V.D.P..

Jaro a degustace nových vín

Pokud sem přijedete na jaře, máte navíc ideální příležitost ochutnat aktuální novinky. Letošní “Proschwitzer Hausmesse” po covidové pauze opět představuje v neformální atmosféře své aktuální kolekce a první mladá vína z ročníku 2021 a to 9. května od 12 do 18 hodin.

“Ve srovnaní s předešlým rokem byl mokrý a chladný rok 2021 pro naše ekologicky pracující vinařstvi, velkou výzvou. Naštěstí se nám podařilo díky preciznosti manuálního zpracování, ovšem i za cenu velké ztráty výnosu, sklidit hrozny s velmi kvalitním potenciálem. O to víc nás těší, že i naše známá vína z burgundských odrůd, zejména Rulandské bílé a Rulandské šedé se již jako mladá prezentují jako velmi elegantní, jemná a odolná. Jediné, co ještě potřebují, je čas k perfektnímu finále,” uvedl sklepmistr vinařství.

Jde tak i o dobrou příležitost navštívit novou vinotéku na zámeckém nádvoří a užít si v přátelské atmosféře i ten zmiňovaný výhled.