Nový Salon vín nastupuje s rekordem. Nominováno je více než 1500 vín

Přípravy celostátního hodnocení 21. ročníku Salonu vín – národní soutěže vín jsou v plném proudu. Z oblastních kol se sešlo zatím největší množství vzorků aspirujících na nejvyšší ocenění.

Za 21 let své existence se stal Salon vín etalonem kvality jak prezentovaných vín, tak unikátního systému jejich hodnocení. A roste i zájem vinařů o soutěž. “Zatímco v prvních letech komise vybíraly z 300 až 400 nominovaných vín, letos jejich počet přesáhl 1500,“ uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a pořadatel soutěže.

Příprava na 1. celostátní kolo soutěže

Ta se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, právě z nich vzešlo letošních 1546 vín, z těch 400 nejlepších postoupí po prvním celostátním hodnocení do finálového kola.

Pyramida postupu vín z podoblastí až do filnální stovky

To se koná koncem listopadu a z něho vzdejdou vítězové a zároveň nejlepší stovka vín prezentovaná následující rok, vždy od února, v degustační expozici Salon vín.

Tři kola, trojí hodnocení

Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2021 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže.

Centrum Excelence ve Valtiích, kde se konají obě celostátní kola hodnocení Salonu vín, Národní soutěže vín ČR

I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Degustační expozice stále atraktivnější

A nejen zájem vinařů, ale i počet návštěvníků Salonu vín každoročně roste, byť letos se i do této akce promítla opatření proti šíření nového koronaviru. „Samozřejmě i na návštěvnosti letošní expozice Salonu vín se projevila pandemie Covid-19. Od poloviny března do poloviny května byl Salon vín uzavřen. Naopak léto bylo z hlediska návštěvnosti rekordní. Nyní probíhají degustace za zpřísněných hygienických podmínek. Návštěvnost je dobrá, i když se pochopitelně projevuje pokles návštěvníků ze zahraničí,“ uvedl Pavel Krška. Nicméně vítězná vína jubilejního 20. ročníku Národní soutěže vín ČR jsou zde stále k přechutnání a to prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem či formou individuální degustace z prezentačního automatu.