Obryně z Baccaratu

Je to první a jediná devítilitrová křišťálová karafa, která byla kdy vyrobena. Pocta sklářskému řemeslu, mistrovské dílo.  Koňak LOUIS XIII v „balení“, které nemá na světě obdoby.

Kristina Janová

Vezmeme-li velikostní řadu lahví odzadu, je Salmanazar s devíti litry objemu třetí od konce. Nejznámější je vedle klasické „sedmičky“ určitě Magnum (1,5 litru), následuje Double Magnum (3 litry), Jeroboam (4,5 litru), Impériale (6 litrů). Pak už nastupují giganti, do nichž se vejde 9, 12 a 15 litrů – Salmanazar, Balthazar a Nebukadnezar. Tyto vinné lahve už tak často k vidění nejsou, ale najdou se. Ovšem aby do nich producenti lili koňak, to se opravdu jen tak nevidí.

Louis XIII. Le Salmanazar je proto unikátem mimořádné sběratelské hodnoty. Jednak pro královský obsah a pak pro mistrovské sklářské dílo, které jej ukrývá. Vyrobit jej nemohl nikdo jiný, než společnost Baccarat, která je zároveň autorem prvního křišťálového dekantéru slavné značky. Inspirován byl baňkou nalezenou na bojišti v Jarnac. I gigantická novinka vychází z tohoto konceptu a pro společnosti to byla velká výzva, protože doposud na tak obrovské křišťálové lahvi nepracovala. Navíc při objemu devíti litrů jde o technicky velmi náročný proces, který zvládnou pouze ti nejlepší. Na výrobě se nakonec podílelo 20 sklářských mistrů a zpracováno bylo přes 15 kilogramů křišťálů. Každý detail je unikátní, stejně jako je jedinečný i každý doušek koňaku, který se ukrývá uvnitř.  Tento raritní kousek je k dostání za necelých devět milionů korun (350 tisíc Eur) v prvním a jediném exkluzivním butiku Louis XIII. na světě – v Pekingu.