Ovace jako na Olympiádě. Letošním mistrem v řezu révy vinné je pedagog z Rajhradu Jan Schoř

Počasí nad nulou, zataženo, ale nálada výborná. V pořadí 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné proběhl v pátek 17. února 2023 na viničním statku a přilehlém vinohradu Chateau Bzenec. Zúčastnilo se jej více než sedm desítek soutěžících a absolutním vítězem se stal pedagog, který na soutěž doprovázel své žáky.

Pravidelný účastník soutěže v této speciální vinohradnické disciplíně, pedagog ze Střední zahradnické školy Rajhrad, Jan Schoř, tak předběhl loňského vítěze Václava Macháčka a za tleskotu a pískotu svých svěřenců převzal zlaté nůžky, které spolu s dalšími cenami ověnčily titul letošního Mistra v řezu révy vinné. Mezi ženami obhájila prvenství vítězná řezačka z loňska Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec. V kategorii Junior vyhrál Lukáš Sasínek ze SVIŠ Valtice. Vinařská akce, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby je nejen tuzemským unikátem, ale patří již k tradicím ještě poměrně klidného období, kdy se právě řezem a přípravou vinic na novou sezónu otevírá nový vinařský rok.

Nemrzlo a pršelo jen lehce až při práci poroty

„Viniční statek Chateau Bzenec nám poskytl skvělé zázemí. Nespornou výhodou byla blízkost vinohradu, který navíc díky své specifické poloze nabídl zážitek nejen samotným účastníkům, ale také přihlížejícím divákům,“ zhodnotil Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže. Pochvaloval si i to, že letos bylo počasí k účastníkům alespoň částečně milosrdné, protože pršet začalo až po ukončení soutěže. O to složitější potom měla práci komise tradičně pod vedením Romana Slouka z vinařství Sonberk, která už za deště musela následně vyhodnotit výkony soutěžících.

Složitá vinice vyžadovala šikovnost i znalosti

Na účastníky čekalo 25 keřů révy odrůdy Rulandské bílé vysazené v roce 2005. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite patnáct minut a 15 soutěžících z kategorie Junior potom o 5 minut déle. „S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina jich pořezala všechny své vytyčené keře,“ uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad a vysvětlil, že je to dáno tím, že roste kvalita vinohradnické práce, a také proto, že se vinohradníci na soutěž lépe připravují.

Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Schořovi, který na soutěž do kategorie Junior pravidelně vozí své svěřence, se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 124 bodů.

Lukáš Sasínek

V kategorii Junior zvítězil letos student ze Střední vinařské školy Valtice Lukáš Sasínek, který ořezal svých 25 keřů se ziskem 121 bodů. Mezi 16 soutěžícími ženami se stejně jako loni nejlépe umístila Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec, která získala 122 bodů.

První v obou hlavních kategoriích (Elite i Junior) si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získal na víkend zapůjčení vozu od společnosti Agrotec Group a vítěz v kategorii Junior týdenní zápůjčku viničního traktoru od firmy Kubota.

Pro účastníky mistrovství, hosty i odbornou veřejnost byl připravený i doprovodný program s prezentací vinohradnické techniky nebo degustace vín. Součástí akce byla také přednáška na téma Možnosti eliminace přenosu chorob kmínku révy řezem, se kterou vystoupil Martin Vrabec ze společnosti Biocont.  

Soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 18. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem sedmdesáti soutěžících. Akce se ve své historii nekonala pouze v roce 2021, kvůli kovidové pandemii.

POŘADÍ: Kategorie Elite – muži

1.Jan Schoř – Střední zahradnická škola Rajhrad 

2. Václav Macháček – Vinařství Procházka Valtice

3. Vojtěch Brauner – Vinařství Plener Pavlov

POŘADÍ: Kategorie Elite – ženy

1. Miroslava Crlíková – ZD Sedlec

2. Simona Šťastná – Terezín

3. Dominika Černohorská – Vinařství Plener

POŘADÍ: Kategorie Junior

1. Lukáš Sasínek – Střední vinařská škola Valtice

2. Kateřina Janů – Střední zahradnická škola Rajhrad

3. Stanislav Žůrek – Střední vinařská škola Valtice