Pařížské vinice a vinařství přímo v Eiffelově věži

La Winerie Parisienne

Nejen Praha má dnes už opět slavné vinice propojené přímo se samým centrem města. Paříž si dokonce vinařství umístila rovnou do “Eiffelky”.

Aby mohlo být víno, musí být také vinice. Městské vinařství La Winerie Parisienne, založené před čtyřmi lety s cílem navrátit Paříži statut hlavního města vína na světě, ovšem muselo začít od základů a to výsadbou.

Vinohrad nově založený před třemi lety, vloni poprvé vyprodukoval hrozny pro výrobu skutečného pařížského vína, které bylo na konci minulého roku slavnostně uvedeno na trh. A protože “sklepy” sídlí přímo v ikoně francouzské metropole, v prostorách bývalé tiskárny přímo uvnitř Eiffelovy věže, s o to větší slávou se do města vrátila po více než 100 letech výroba vína z hroznů sklizených přímo v oblasti Paříže.

Francouzský ostrov, ráj vinařů

Adrien Pélissié a Julien Bengué a Julien Brustis, trojice mladých vinařů a duchovních otců projektu nejprve našla tu správnou lokalitu asi 25 km západním směrem od centra města, v okolí vesničky Yvelines. V roce 2017 tu osadili prvních 10 hektarů, jako první se rozhodli pro odrůdy Chardonnay Chenin, Pinot Noir a Merlot.

Zleva: Julien Bengué, Julien Brustis a Adrien Pélissié

Vinice, která na území Paříže vznikla na profesionální bázi s odstupem stopadesáti let, je tak první vlaštovkou ke znovuobnovení vinařské slávy maličkého regionu Île-de-France. Tak zvaný „Francouzský ostrov“, kam spadá i Paříž, totiž dříve zpracovávala hrozny z téměř pětačtyřiceti tisíců hektarů.

Současní majitelé vinařství tak mají mnoho plánů. Zatím zpracovávali vína i z jiných oblastí, pochopitelně moderními metodami a s důrazem na to nejlepší z daného terroiru, postupně by však chtěli soustředit své úsilí hlavně na produkci a podnikání v místě, tedy v okolí Paříže.

Oteplování Paříži přeje

V plánu je tak osázení dalších 26 hektarů v okolí Versailles a společníci hledají i jiné zajímavé terroiry na území Île-de-France, které je s postupujícím oteplováním planety stále perspektivnějším regionem.

Ambice mají i v oblasti vinařské turistiky, síla značky tak stoupá. Dnes je Winerie Parisienne plnohodnotným vinařským domem na území Paříže, prostoupeným vášní k vínu i podnikatelským duchem. A pokud chcete být u toho a zažít na vlastní kůži trochu z tohoto úžasného vinařského dobrodružství, můžete se připojit a do projektu zainvestovat. Akcionáři jsou vítáni, zda je ovšem tato možnost podmíněna státní příslušností, těžko říci.