Po krk ve sněhu i v požitcích. Rakouský Saalbach Hinterglemm je radost a pohoda

Je srdcem jedné z největších lyžařských oblastí Rakouska. A patří mezi nejpohodovější. Široké sjezdovky, stovky kilometrů tratí, prašan a vůně místních dobrot, která láká k posezení u horských chat.

Rakousko je jednou z našich nejoblíbenějších zimních destinací, ostatně už jen počet přenocování v loňském roce zařadil české turisty na páté místo. Důvodem jsou nejen překrásné přírodní scenérie, které lákají turisty, cyklisty i lyžaře v průběhu celého roku, ale i výborná vína a gastronomie. A Skicirkus Saalbach Hinterglemm – Leogang – Fieberbrunn je místem, kde se snoubí skvěle upravené sjezdovky s terény pro freeride či běžky, kam se vyplatí vyrazit za nejrůznějšími radovánkami, od sportu, přes adrenalin, wellness až po skvělé jídlo.

Jízda, let i párty na sněhu

Po letošním vydatném sněžení je záruka přírodní sněhové pokrývky jednoznačná, ale i v letech na přívaly sněhu skoupých se tu dá skvěle lyžovat až do pozdního jara. Pro sjezdaře je připraveno 270 km sjezdovek (140 km modré, 112 km červené a 18 km černé) to už je výzva, s níž se hned tak někde nepotkáte. Aby byla větší zábava, je možné natočit si záznam jízdy na závodní trati, nebo zkusit pro změnu třeba snowtubing. Přízemní? Zkuste Flying Fox – let na laně. Nebo procházku korunami stromů, tady už nemusíte mít hlavu v oblacích jen obrazně. 

K dispozici je sedm desítek lanovek, a protože i zastávka mezi sjezdy často rozhodně o zážitku z celého dne, k dispozici je šest desítek útulných horkých chat s pestrou nabídkou místních specialit. Od polévek (oblíbené jsou hlavně vývary s velkým kulatým knedlíkem uvnitř), přes rychlovky například v podobě populárních sýrových noků, klasiku jako vídeňský řízek či tafelspitz, až po ryby či mořské plody a komu ještě zbude místo, může si dopřát i dezert, třeba trhanec kaiserschmarrn podávaný s ovocem, který se u stolu tak pěkně sdílí, nebo nadýchaný germknödel, kynutý bochánek zpravidla s povidly, mákem nebo vanilkovou omáčkou.

Taková pauzička už dodá sílu, aby byla energie do chvíle, než se hlasitou hudbou ohlásí bary Aprés-Ski, protože lyžovačka pro ten den končí a přichází jejich čas.   

The Challenge – Největší lyžařský okruh v Alpách

Kdo vyhledává výzvy, ocení 72kilometrový okruh, který vede napříč lyžařským cirkem. Na sjezdovkách, které jsou propojeny 32 lanovkami a vleky, překoná 12 400 výškových metrů. Každý úspěšný absolvent tohoto okruhu obdrží u hlavní pokladny odměnu – musí jen předložit „The Chalenge“ Badge. 

Freeride, to už je naprostá svoboda na sněhu, v kouzelné přírodě a daleko od hlučících davů. Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fiebrunn je pro freeridery jako stvořený – nabízí nejen freeride park, ale i četné volné tratě s různými stupni obtížnosti. Různé check-pointy aj. Spojení se sousedním tyrolským Fieberbrunnen učinilo totiž z tohoto regionu absolutní Mekku pro milovníky volného lyžování. Jedná se o kombinaci snowparků a freeridových tras s nejrůznějšími překážkami. Nejnověji připojená oblast Skicircusu láká navíc na pohodové slunné svahy ideální pro rodinné lyžování.

Masáž, bazén, víno…

…zrelaxovat tělo je třeba, protože i aktivit je mnoho a různorodost sportovní nabídky rozsáhlého areálu se vyplatí prozkoumat. Takže odpočinek před dalším náročný dnem se hodí. Naštěstí nejen hotely, ale i mnoho horských chat nabízí saunu, vířivku, masáž, nebo relaxaci v bazénu. Služby jsou v rakouských lyžařských střediscích v toto směru rozsáhlé a Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fiebrunn není výjimkou. A pak už zbývá jen jediné –  sklenka rakouského veltlínu, Frankovky, nebo Zweigeltrebe na dobrou noc. 

Foto: Pavel Vítek, saalbach.com