POZDRAV Z ALTO ADIGE. CHŘEST, VÍNO A DEGUSTACE S MISTREM SVĚTA

Není mnoho míst, kam by se člověk vracel tak rád, jako právě do Jižního Tyrolska. Oblasti, kde si každý najde tisíce možností, jak si užít pestrou paletu zážitků od zimního lyžování, letní surfování, jízdu na kole, turistiku, přes jedinečnou horskou přírodu a všudypřítomné slunce, až po dokonalé jídlo a pití.

Jak se bude vyvíjet letošní letní turistická sezóna sice ještě uvidíme, ale vše se začíná pomalu rozbíhat, a tak snad letos nebudeme ochuzeni o jedinečné přírodní krásy, vynikající horskou gastronomii a samozřejmě vína z unikátních místních odrůd i z těch světových a se světovým renomé. V tuto chvíli alespoň malá ochutnávka, která v sobě zahrnuje trochu chřestu, hodně vína a spoustu jihotyrolské uvolněné atmosféry s níž se pojí každé společenské setkání.

Virtuální degustace s Erosem Teboni

Místní lidé jsou totiž milí, pohostinní, veselí a potěšení ze společně strávených chvilek se dá překvapivě užít i online. Na online degustace už jsme si zvykli, ale takový online „mejdan“ s jídlem, které si všichni uvaří ze stejných surovin a dle jednoho typického receptu, navíc s víny z jednoho regionu, tak to už je něco. A protože v Alto Adige mají smysl pro neotřelé akce, zdejší turistická centrála přišla s originálním jarním chřestovým pozdravem.

Eros Teboni, Master of Sommelier původem z Jižního Tyrolska

S typickým receptem, doplněným vybranými víny k němu, se navíc snoubil i ten nejzasvěcenější komentář, protože právě z Jižního Tyrolska pochází i jeden ze současných nejtalentovanějších mladých someliérů. Eros Teboni nejen  dosáhl v Londýně nejvyššího oborového titulu Master of Sommelier, ale zároveň byl jmenován nejlepším someliérem světa pro rok 2018, a to už v pouhých sedmadvaceti letech. O zdejších vínech ví doslova to první i poslední, a hlavně umí o nich báječně, zasvěceně i zábavně vykládat

Alto Adige vínům zaslíbené

Jižní Tyrolsko neboli Alto Adige je výjimečné v mnoha ohledech. Například jen ono spojení tří kultur: německé, italské a ladinské. Už to dává oblasti punc výjimečnosti, neboť italskou pohodu a typicky uvolněnou atmosféru doplňuje německý smysl pro pořádek a komfort, to vše ve spojení s koloritem Ladinů, původních obyvatel italských Dolomit. Ti dodnes jednak mluví vlastním jazykem, hlavně ovšem s pýchou udržují i v současnosti své dávné zvyky a tradice, což se promítá mimo jiné také do jejich svérázné kuchyně. Možná právě proto všem tady tak chutná.

K ochutnání horské kuchyně tu láká množství michelinských šéfkuchařů, hvězdiček na tak malé území je tu opravdu požehnaně, a když připočtete víno a kouzlo horské vinařské oblasti, s vinicemi rozesetými dokonce ve výškách nad tisíc metrů, už to stačí, aby milovníci vína, dobrého jídla, hor a přírody zvolili právě tuto destinaci.

Zvláště když zdejší vinaři disponují mimořádným citem pro výrobu svých vín, která v poslední době vyhrávají řadu světových ocenění. Většina z nich je jednoodrůdových z místních modrých hroznů Schiava, Lagrein, či z mezinárodního Pinotu Noir, stejně tak bílých a červených odrůd jako jsou Tramín, Chardonnay, Pinot Blanc, ale i Sauvignon Blanc nebo třeba Müller Thurgau. A to jsou jen ty hlavní. Po stopách práce zdejších vinařů ve vinohradech i ve sklepích provádějí návštěvníky hned čtyři vinařské stezky, které mohou turisté absolvovat po vlastní ose i s průvodcem. Dohromady tvoří komplex, který prochází pěti tisíci hektary vinic, středověkými vesničkami s řadou historických památek, hradů a zámků a samozřejmě s řadou sklepů, kde lze ochutnat krásu regionu v tekuté formě.

Vína k jaru i létu

A také ke chřestu, protože nyní jsme se zaměřili na bílá jihotyrolská vína, ostatně bílých odrůd se zde pěstuje víc, na jihotyrolských vinicích (celkem 5 300 ha) zastupují 55 %. K chřestu je většina z nich jako ušitá – už jen pro vynikající svěžest a křupavou kyselinku, kterou tato vína díky svému terroiru mají.  Také chřest jen křupne a se šunkou a bolzanskou omáčkou je to efektní, pěkně vymyšlená, a přitom neokázalá kombinace.

Tyrolský chřest je navíc jeden z prvních vypěstovaných v Evropě, díky příznivému podnebí se v podhůří Dolomit sklízí o několik týdnů dříve než u nás.  Skvěle se k němu hodí řada bílých odrůd jako jsou například Sauvignon Blanc, Sylvaner, ale i Pinoty Blanc a Grigio.

My jsme ovšem vyzkoušeli i výtečnou müllerku z vinařství Tiefenbrunner, což bylo dobré srovnání, protože právě tato odrůda u nás patří k nejpěstovanějším. Dále Terlaner Cuvée z vinařství Terlano, což je také zajímavost, protože v Jižním Tyrolsku se mnohem více vyrábějí jednoodrůdová vína. A do třetice víno odrůdy Kerner z vinařství Strasserhof, která vznikla křížením místních hroznů Trolínské (z rodiny Schiava) a Ryzlink rýnský, a je tu opět velmi oblíbená. Všechna pasovala skvěle, především vynikající Müller Thurgau.

A jaké víno byste zvolili vy? Ať už je vyzkoušíte s chřestem či bez, bílá vína z Alto Adige, kde se často pěstují v překvapivě vysokých nadmořských výškách, jsou právě v tomto čase rozhodně sázkou na jistotu.

RECEPT: Chřest s bolzanskou omáčkou a vejci

SUROVINY (4 porce):

1 kg bílého chřestu, lžička másla, lžička cukru, 2 lžíce bílého vína, špetka soli, 50 g strouhaného parmazánu, 50 g rozpuštěného másla, 8 plátků šunky, 1 lžíce pažitky nasekané najemno

Omáčka: 4 vejce, 2 lžičky dijonské hořčice, čerstvě mletý bílý pepř, 2 lžíce horké vody, 3 lžíce olivového oleje, 3 lžičky vinného octa, 2 lžíce jemně nasekané pažitky

POSTUP:

Uvaříme si vejce. Chřest omyjeme, oškrabeme a svážeme kuchyňským provázkem, pak vložíme do osolené vroucí vody s trochou másla, přidáme víno a vaříme 12 minut. Uvařená vejce oloupeme, oddělíme žloutky od bílků a do žloutků přidáme sůl, pepř, ocet, hořčici, horkou vodu a olej a vymícháme dohladka. Pak přidáme najemno nasekané bílky a pažitku. Uvařený chřest pokapeme máslem, oblízáme šunkou posypeme pažitkou a přidáme omáčku. Můžeme podávat s vařenými brambory a MUSÍME zapít bílým vínem. A protože recept je typický jihotyrolský, pak samozřejmě vínem z Jižního Tyrolska.

VÍNA Z DEGUSTACE

TIEFENBRUNNER

Feldmarschall von Fenner Müller Thurgau DOC 2018

Jakmile jednou ochutnáte tuto müllerku, už nikdy nebudete tvrdit, že z této odrůdy nemůže být velké víno. Mimochodem pravidelně získává na mezinárodních hodnoceních více než devadesát bodů. Hrozny na ně se pěstují v tisícimetrové výšce, a víno je krásně intenzivní, s příjemnou ovocností broskví, žlutého sadového ovoce, meruněk, svěží minerální, šťavnaté, delikátní, s povzbudivým, dlouhým a působivým závěrem.

STRASSERHOF

Valle Isarco Kerner DOC 2019

Jednodušší ale krásně čisté, velmi líbivé, harmonické a svěží víno z vinice ležící 750 metrů nad mořem s přitažlivou aromatikou exotického a žlutého ovoce, bílých broskví, ananasu, v chuti je plné, s živou kyselinkou, opět hezká ovocná linka, velmi pitelné, šťavnaté, s jemnou minerální stopou a svěží déletrvající dochutí.

CANTINA TERLANO

Terlaner Cuvée DOC 2019

Bohaté a komplexní cuvée z odrůd Pinot Bianco, Chardonnay a Sauvignon Blanc (220 – 700 m.n.m.), které je teprve na začátku, přesto už nyní potěší, ovšem časem ještě získá na kráse. Na nose komplex bílého a svěžího sadového ovoce, bylinkové tóny, meduňka, máta, lehce bílé květy. V chuti je řízné, ale měkké, krásně strukturované, čerstvé, pevné v těle, mineralita a exotické ovoce v pěkné souhře, s delší šťavnatou finesou. Příjemné složitější víno, které potěší v souhře s pokrmy, ale i samotné.