Pražský palác Žofín zaplavila vína napříč italskými regiony

Země úžasných památek, ale také vynikajícího jídla a výjimečných vín. Touha prochutnat se Itálií od severu až k jihu se mohla splnit účastníkům tradiční degustaci Italian Wine Emotion, jejíž dvanáctý ročník přilákal 8. listopadu na pražský Slovanský ostrov jak milovníky vína, tak všechny příznivce této rozmanité a pohostinné středomořské země. Vedle profesionálů nechyběly ani známé české tváře.

Kolikrát se člověk přistihne, jak zoomuje mapy Googlu a přemýšlí, kam by se rád podíval, kde by si co dobrého dal nebo vypil. Napadá vás Itálie? Jsou příležitosti, kdy se milovníci moře, olivových hájů, vína zrozeného z hroznů pěstovaných mezi cypřiši a pastvinami, domácí pasty, autentické pizzy, bůvolí mozzarelly a dalších italských laskomin ani nemusejí vydávat tak daleko.

Kuchyni vládl Manu, neboli slavný “Ital v kuchyni” již 30 let žíjící v ČR, Emanuele Ridi

Tradiční akce Wine Emotion 2022, kterou uspořádala Italsko-česká obchodní a průmyslová komora CAMIC ve spolupráci s Italským velvyslanectvím v Praze a agenturou ICE na pražském Žofíně, totiž nabídla chuťový průřez regiony, jaký se jen tak nevidí. Na Slovanském ostrově cinkaly skleničky a připíjelo se zajímavými víny od 27 italských producentů zastupujících více než 180 značek z deseti nejvýznamnějších vinařských regionů.

EXPO opět do Evropy

Sérii B2B jednání završila večerní slavnostní recepce, na níž neodolali pozvání například milovnice Toskánska, ale i Benátek či Neapole Barbara Nesvadbová, obdivovatel Říma Saša Rašilov nebo Klára Doležalová, pro níž je Řím taktéž na prvním místě. Mimochodem právě tato italská metropole nově kandiduje na EXPO 2030 a oslava kandidatury, stejně jako prvního výročí projektu skupiny beIT, která sdružuje a světově prezentuje produkty „Made in Italy“ byla vkusně zakomponována do konceptu odpolední a večerní degustace.

„Dvanáctý ročník IWE je příležitostí oslavit rok od zahájení globální kampaně BeIT na podporu italských značek napříč světem a zároveň nám dává příležitost propagovat kandidaturu Říma na pořádání EXPO 2030. Řím je jediným evropským kandidátským městem a je to skvělý způsob, jak po úspěchu Milána v roce 2015 přivést EXPO zpět do Evropy a také do Itálie,” zdůraznil italský velvyslanec v Praze Mauro Marsili.

Víno, víno a opět víno

Ovšem právě víno hrálo v rámci akce hlavní roli. Nutno podoktnout, že Itálie je numero uno v importu svých vín do České republiky. Češi mají pro italskou kuchyni a také vína slabost, což dokazují i čísla dovozu, který průběžně stoupá od roku 2019. A to i v průběhu covidové periody, kdy posílil dokonce o více než 15 %.

předseda Italsko-české obchodní a průmyslové
komory CAMIC Danilo Manghi

To ostatně potvrdil i předseda CAMIC Danilo Manghi: „Dovoz italských vín na tuzemský trh přesáhl v roce 2021 hodnotu 60 milionů eur. To znamená za posledních deset let fenomenální růstový trend. Je to díky stále rostoucí kupní síle, ale také díky otevřenosti českého spotřebitele méně známým vínům z malých výrobních podniků a nově vznikajících vinařských oblastí, která jsou často objevována při cestách do Itálie. Čeští dovozci to vědí a jsou v tomto smyslu velmi pozorní a připravení,“ uvedl Manghi.

Růžové prosecco i tradiční klasika z Toskánska

Ti, kteří dělí rok pouze na dvě roční období – prosecco a primitivo, mohli nabažit své chuťové pohárky u Cuvée brut 2021, Cascina la Polastra z Piemonte, nebo Eli Pas Dosé klasickou metodou od Oltre le Alpi. Čtyři producenti z oblasti Veneto přivezli skvělá prosecca klasická, bio a dnes velmi populární rosé. Nelze opomenout lehká a svěží Soave od Gianni Tessari Az. Agr. a vína organického vinařství Staffilo z Benátek.

Region Emilia Romagna představil Malvázii 2019 a 2021, ale také například Syrah 2020 z boloňského vinařství Montovolo. Syrah 2020 stárnul 18 měsíců v sudech barrique a již nyní se prezentoval plným sametovým tělem.

Toskánsko zastupovala dvě vinařství Terra Toscana a Ridolfi z oblasti Sieny. K ochutnávce nabídla to nejklasičtější Chianti Classico a také Riserva. Vína vinařství Ridolfi vskutku pozvedala italský vinařský um. Jejich Rosso a Brunello di Montalcino se již několik ročníků objevují na žebříčcích Falstaffu i Decanteru s 94-95 body.

Autentické odrůdy i ženy

O italských ženách se říká, samozřejmě v dobrém, že zužitkují vždy vše, co mají. Je taková jejich kuchyně, design i podnikání. Skvělým příkladem bylo moderní mladé vinařství Madri Leone z Apulie regionu Puglia. Vinařství představily majitelky, dvě sestry s velmi vybranými červenými Nero di Troia a Primitivy. Každé jejich víno je věnováno ženě z italské historie – Nero di Troia Valla 1936 – Ondina Valla byla první Italka, která získala zlatou medaili na OH v Berlíně. Delikátnost jejich vín je dána unikátním terroire. Vinice sousedí s hranicí přírodní rezervace Margherita di Savoia a řeky Ofanto, což vytváří tamější jedinečné mikroklima.

Skvělou tečkou přehlídky byli vystavovatelé ze Sardinie Cantina del Bovale a sicilští vinaři z Trapani a Palerma. Vinařství Assuli z Trapani představilo velmi moderní, elegantní organická vína z původních sicilských odrůd jako Perricone nebo Insolia.

A za dalšími víny, mořem i sluncem už musíme přímo do Itálie!

Text: Zuzana Kostková Foto: CAMIC, autorka