RAKOUSKÁ VÍNA BAVÍ SVĚT. VieVinum ve znamení dalších rekordů

VieVinum 2024 Foto:© AW / Philipp Lipiarski

Po tři dny hostil vídeňský Hofburg VieVinum 2024, největší a nejvýznamnější rakouský vinařský veletrh, zároveň jeden z nejelegantnějších na světě. Své produkty zde hrdě vystavovalo 500 rakouských vinařství, což do Vídně přilákalo více než 1200 mezinárodních vinařských profesionálů z téměř šedesáti zemí. Až do této chvíle nikdy předtím neměl největší svátek rakouského vína takové množství mezinárodních hostů! A tolik světové pozornosti.

Rakouští vinaři, zástupci rakouského vinařského marketingu i účastníci nejvýznamnější a největší vinařské akce Rakouska se netají nadšením. VieVinum, které se koná každé dva roky a letos mu patřil poslední květnový víkend, znovu významně upevnilo svou pozici. Veletrh, který je zároveň centrální platformou pro export rakouského vína, funguje jako velkolepá a spolehlivá základna, kde se setkávají nejvlivnější vinaři s profesionály z celého světa, aby vzájemně utužovali stávající vztahy a navazovali nové kontakty. Vedle obchodního, marketingového a společenského významu akce je třeba vyzdvihnout i mimořádnou atraktivitu vídeňského veletrhu situovaného do překrásných historických lokací, což dodává na unikátnosti jeho rázu a atmosféry.  

Přijely profesní hvězdy od someliérů po mistry vína

„Letošní VieVinum láme všechny rekordy! Ještě nikdy nepřijalo naše pozvání do Vídně tolik mezinárodních odborných hostů,“ konstatuje s nadšením Chris Yorke, generální ředitel rakouského Wine Marketing Board (Austrian Wine). „Pro naše vinařství je to klíčové, protože ekonomická situace pro ně v tuto chvíli není jednoduchá. Ukazuje také, jak žádaná se naše vína stala po celém světě.“ Během tří dnů představilo 500 rakouských vinařství své produkty více než 1200 mezinárodním odborníkům z oblasti obchodu s vínem, pohostinství a tisku – z 58 různých zemí.

Mezi hosty byla elita mezinárodního vinařského světa, jako je nejlepší sommelier světa 2023, Raimonds Tomsons, šest mistrů sommeliérů a 21 mistrů vína – odborníci, kteří mají dvě nejprestižnější vinařské kvalifikace na světě. „Mezinárodní dialog, jako je tento, je klíčem ke zvýšení ocenění práce našich vinařů a ke zvýšení poptávky po jejich vínech po celém světě,“ dodává Yorke.

VieVinum, organizované společností MAC Hoffmann napomáhá úspěchu rakouského exportu vína již od roku 1998. Za posledních 25 let se hodnota exportu Rakouska zvýšila více než sedmkrát a v roce 2023 dosáhla 238 milionů eur. „Vývoz vína je velmi důležitý pro naše vinaře, protože na rakouském trhu nám zbývá jen málo příležitostí k růstu,“ vysvětluje Yorke. “Každá vyvezená láhev propaguje naše vynikající vína na mezinárodní scéně a také uvolňuje tlak na domácím trhu.

Bohatý program nabídl jedinečné pohledy na rakouská vína

Společnost Austrian Wine odstartovala VíeVinum ve velkém stylu. Pro své hosty připravila exkluzivní degustaci prémiových rakouských vín situovanou do Palais Niederösterreich. Na degustaci se představili International Heroes, tedy vína s nejvyšším mezinárodním hodnocením. Další atrakci představovala vinařství tzv. Rising Stars, která jsou na špici mezinárodního průlomu. Po páteční degustaci pozvalo Austrian Wine své hosty na velké setkání do vídeňského Uměleckoprůmyslového muzea (MAK).

Během veletrhu nabídla řada doprovodných akcí odborným návštěvníkům skvělou příležitost získat jedinečný pohled na Rakousko jako vinařskou zemi. A to od profesních zájezdů po nejrozmanitější ochutnávky. Mezi nejatraktivnějšími například masterclass , kde tři nejlepší světoví someliéři ASI prezentovali svá oblíbená rakouská vína. Dále desítky degustací pořádaných Školou vína. Množství akcí se pak konalo i v režii vinařských oblastí a sdružení. Řada z nich se týkala také zásadních aktuálních témat včetně co nejšetrnějších přístupů a technologií. Z pěti set rakouských vinařství je totiž 200 držitelem certifikace „Udržitelné Rakousko, 156 se pyšní označením ekologické a 32 podniků biodynamickou certifikací. I to prezentuje Rakousko nejen jako významnou, ale i velmi pokrokovou vinařskou zemi.

Gratulujeme Anne a Gerharde!

Mezinárodní vítězové cen Bacchus 2024 Gerhard Retter a Anne Krebiehl MW s předsedou Rakouského svazu vinařů Johannesem Schmuckenschlagerem, národní královnou vín Sophie I., Chrisem Yorkem (CEO rakouských vín) a Patrickem Eppacherem (vedoucí of Markets International at Austrian Wine)
© Rakouské víno / Philipp Lipiarski

Na letošním VieVinum byla poprvé udělena mezinárodní Bacchova cena za mimořádné služby rakouskému vínu. Získala ji mistryně vína Anne Krebiehl a uznávaný someliér Gerhard Retter. Jak ve svém projevu zdůraznil Chris Yorke, Anne Krebiehl a Gerhard Retter již mnoho let hrají hlavní role ve zvyšování mezinárodního povědomí o rakouském víně. Z vlastních zkušeností nutno říci, že oba jsou skvělí a dělají to výborně.