Ravioli s čerstvým hráškem, mátou a kalamáry

Vypadá to náročně, ale ravioli z tenkého těsta plněné hráškem, mátou a parmezánem zvládne i začátečník. Tenhle recept nabízí pestré barvy, pestré chutě léta a navíc trochu moře do mozaiky barvitého zážitku.

Ravioli, Cappelleti, Canelloni, Tortellini… Plněné těstoviny jsou jednou z nejvyhlášenějších specialit italské kuchyně.  A těstoviny jako takové k ní patří už od prvního století po Kristu, první zmínky o nich najdeme za dob císaře Tiberia. Lasagne, Mackeroni, Spaghetti, Fettuccine, Orecchiette, Penne…, dlouhé nudle, duté i plné roury, klubíčka, těstovinové pláty, motýlci, vřetena, ouška. Ať si vzpomenete na jakékoli tvary, Italové vám je připraví z pevného nekypřeného těsta a naservírují je na talíř lusknutím prstů.

Sólo pro zeleninu a těstovinu

Dobrá čerstvá pasta už je běžná i u nás, ostatně příprava není nijak složitá. Nejlepší je ta skutečně čerstvá, právě připravená, domácí. Nic zmrazeného, nic sušeného, prostě čerstvě udělaná. Naštěstí v posledních letech vznikla řada českých manufaktur, které na trh dodávají a nebo prodávají ze dvora po domácku připravené výrobky. Takže není problém koupit si kvalitní těstovinu chlazenou.

Ale kdo se naučí pár grifů při zpracování těsta, má vyhráno. Pak už stačí přidat jen trochu čerstvé zeleniny, kvalitní olej, bylinky a víc netřeba. Jen si vezměte klasiku: aglio olio e peperoncino, jeden z nejjednodušších pokrmů a přesto často prověrka kvality kuchaře: špagety jen s česnekem, troškou chilli papričky, petrželkou, panenským olivovým olejem. Pokud jsou kvalitně připravené, božské jídlo. Plněné ravioli jsou sice trošičku náročnější, ale zase, stačí pár bylinek, zeleniny…, troška šikovnosti a je to nebeská dobrota.

RECEPT:

La Bottega, Laboratorio Scuola di Cucina, šéfkuchař Riccardo Lucque

Suroviny (pro 4 osoby):

Na ravioli 300 g pšeničné hladké mouky speciál (dříve dvounulka),  3 žloutky, 300 g hrášku, snítka čerstvé máty, 50 g parmezánu, 50 g másla.

Omáčka: 300 g olihní, olivový olej, 1 stroužek česneku, 1 chilli paprička, 2 rajčata a čerstvá máta na ozdobení.

Postup:

Z mouky a žloutků si pečlivě vypracujte hladké těsto na ravioli, zabalte je do folie a nechte alespoň hodinu odležet v chladu.

Krátce povařte hrášek a propasírujte jej přes síto. Přidejte rozehřáté horké máslo, parmezán a mátu a mixujte do vychladnutí.

Těsto vyndejte z lednice, vyválejte do tenka dva pláty. Na spodní naznačte kolečka a do středu dejte náplň, potřete rozmíchaným vejcem. Přeložte dalším plátem těsta a vykrájejte kulaté ravioli a nechte je odležet.

Na olivovém oleji osmažte česnek a chilli nakrájené na malé kousky, opět restujte dokud česnek nezezlátne a vyndejte jej. Pak přidejte předem očištěné, omyté olihně nakrájené na kousky a restujte asi jednu minutu, poté vložte do hrnce kousky rajčat nakrájených na kostičky a zbavených slupky.

Ravioli povařte v osolené vodě, když jsou hotové, vyplavou. Smíchejte je s omáčkou. Servírujte na talíře a dozdobte čerstvou mátou.

CO OTEVŘÍT?

Degustace vín vinařství Staffolo a skvělé Verdicchio Classico dei Castelli di Jesi DOC

„Moc rád vybírám produkty z Marché, odkud pocházím, všechny vína, sýry, maso oleje,“ tvrdí šéfkuchař Riccardo Lucque. Zkusit tak můžete například některé ze svěžích a zároveň plných vín Verdicchio Classico dei Castelli di Jesi DOC, či lehké suché rosé, například z modré odrůdy Lacrima di Moro z rodinného vinařství Marotti Campi.