Réva si letos dala s kvetením na čas. Tak dlouho jí to trvalo naposledy před dvaceti lety

Vinobraní by letos mělo přijít až v půli září, réva totiž letos odkvetla nejpozději za posledních dvacet let, a to navzdory vysokým teplotám začátkem léta. Může za to zejména chladné jaro. Právě odkvět révy je prvním indikátorem doby, kdy nastane sklizeň.

Na našich vinicích kvete réva zpravidla v první půlce června, vlivem chladného jara se ale kvetení opozdilo. „Letošní termín kvetení byl srovnatelný s loňským rokem, oproti normálu se jedná ale o zpoždění o zhruba deset dní. Za posledních dvacet let je to spolu s rokem 2004 jeden z nejpozdějších termínů,“ hodnotí Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy a vinohradnický manažer společnosti Bohemia Sekt.

O stavu sklizně rozhodne až podzim

Termín odkvětu révy naznačuje, jak to bude s jejím dalším vývojem a kdy zhruba budou vinaři moct sklízet hrozny. Říká se, že když odkvete réva, zbývají do vinobraní tři měsíce. U každé odrůdy se ale doba od kvetení do sklizně liší. „Mezi rané odrůdy patří například Irsai Oliver nebo Müller Thurgau. Naopak více času k dozrání potřebují Ryzlinky, Frankovka nebo Cabernet Sauvignon. Odhadujeme, že první sklizeň révy letos začne až někdy před polovinou nebo v polovině září. Na vývoj ročníku tak bude mít rozhodující vliv podzimní počasí,“ dodává Josef Svoboda.

Jaký bude letošní ročník, o tom rozhodne až čas sklizně

Prudké deště, které zasáhly naše území po víkendových tropických teplotách, révu na vinicích společnosti zdá se neponičily. Násada na vinicích je v letošním roce dobrá a počty květenství jsou nadprůměrné. Příští týdny však ukážou, zda se bobulky révy dostatečně vyvinou a uchytí.