Skrei je víc než treska. Labužníci nepromeškejte šanci!

Její sezóna je krátká, a právě teď je v plném proudu. Pokrmy z čerstvé tresky skrei se dají ochutnat jen necelé tři měsíce v roce a zpravidla jen ve vybraných restauracích. Nyní si její delikátní jemné maso můžete užít i doma.

Žije divoce v Barentsově moři a loví se pouze v čase, kdy táhne kolem norského pobřeží. Od ledna do března tak nastává čas, kdy jsou gurmeti ve střehu, aby tuhle jedinečnou lahůdku nepropásli. Treska skrei se dá navíc zpracovat od hlavy až po ocas, včetně tresčích jazýčků, jiker, jater, takže si ji mohou vychutnat doslova bezezbytku. Její maso je pevné a přitom jemné, lahodné a nesmírně zdravé.

Z kuchyní šéfkuchařů připlouvá i do domácností

Zatímco dříve byli labužníci odkázáni zpravidla jen na její nabídku v restauracích, nyní si skrei může dopřát každý. Jednoduše a rychle si ji můžete například objednat online prostřednictvím služby Rohlík.cz, kam ji dodává Fjord Bohemia. A najdete zde i další vybranou rybí nabídku pod „rohlíkovskou“ vlastní značkou FJORU. Ovšem treska skrei, jak už bylo řečeno, je díky lovnému období vázaná pouze na omezený počet zimních měsíců, které mají znalci a milovníci ryb už pevně označené v kalendáři. Možnost vychutnat si delikátní bílé maso s malým množstvím tuku, které odlišuje skrei od běžné tresky, je třeba neprošvihnout.

Treska s rajčaty, olivami a tymiánem, recept Romana Vaňka najdete na Rohlík.cz

„Tahle ryba toho uplave opravdu hodně. Každou zimu se miliony tresek Skrei vydávají na cestu podél norského pobřeží za rozmnožováním, a právě intenzívní pohyb z ní dělá kulinářskou pochoutku,“ vysvětluje Jaromír Karhánek z Fjord Bohemia. „Loví se pouze v době, kdy je zrovna u pobřeží, tedy od ledna do konce března. Na stoly se dostává výhradně čerstvá, takže jindy, než právě v tomto období si ji nedáte,“ dodává Karhánek.

A jak ji upravit? Způsobů je spousta, stačí jen opéct na másle s estragonem nebo víc “po česku” s kmínem. Nebo zkuste tento recept šéfkuchaře Michala Bučka.

RECEPT: Treska skrei s paprikovým pyré a pažitkovými baby brambůrky

Úprava je krátká a snadná, přílohy mohou být různé (c) RHA Communications

Suroviny (2 porce):

Treska skrei filet 300g (2x 150 g), tymián čerstvý 10g (může být i citronový), paprika červená 300g, 1 stroužek česneku, 1 PL vinného octa, 1 PL olivového oleje, 50 g choriza, brambory grenaile 300 g, 30 g pažitky (10 g na zdobení), 50 g másla, sůl, pepř

Postup:

Nejprve potřeme červené papriky zlehka olejem a pečeme na 210-220 stupňů cca 18-22 minut. Baby brambory uvaříme a promícháme s rozpuštěným máslem s nasekanou pažitkou, lehce osolíme. Upečené papriky přiklopíme poklicí nebo alobalem a necháme zapařit, poté oloupeme slupku. Papriky vyčistíme, přidáme česnek, vinný ocet (citron), olivový olej, sůl a pepř. Rozmixujeme tyčovým mixérem. Na másle si orestujeme 2 porce tresky, osolíme, opepříme, přidáme tymián. Restujeme cca 2 min z každé strany. Tresku necháme odpočívat na teplém místě. Na malé kostičky nakrájené chorizo orestujeme na pánvi do křupava, vypečený tuk přidáme do paprikového pyré. Tresku servírujeme s pažitkovými brambory a pyré, ozdobíme opečeným chorizem.