Soutěž Král vín ČR zná své vítěze

Cenu pro nejlepší víno soutěže Král vín ČR převzal zástupce vinařství Filip Mlýnek

Téměř na dvě stovky českých a moravských vinařů, celkem 1460 vín vstoupilo do letošního boje o titul Krále vín. Absolutním šampionem letošního ročníku se stal Ryzlink Vlašský, Výběr z cibéb, Vinařství Filip Mlýnek, Dolní Dunajovice.

Výsledky slavnostně vyhlásil ředitel projektu Branko Černý. Vinařství Filip Mlýnek si vedle titulu absolutního šampiona může připsat k dobru i vítězství v kategorii Nejlepší kolekce vín. Dalším vítězem je Chardonnay, výběr z hroznů z Vinných sklepů Skalák v Kyjově, které získalo vůbec nejvyšší bodové hodnocení 93,8 bodů.

Vinařský projekt Král vín vedle vlastní vinařské soutěže zahrnuje také Královské košty a Turné krále vín. V obou případech se jedná o degustační roadshow. Košty situované do větších hotelů umožňují ochutnávku i stovkám návštěvníků a nabízejí zhruba 300 nejlépe hodnocených vín. Oproti tomu turné probíhají většinou ve vinotékách, jsou komorní a lidé mohou ochutnat 15 nejúspěšnějších vín soutěže. Na podzim také vychází knížka, která shrnuje všechny důležité informace o soutěžních vínech a jejich tvůrcích.

Čtyři pětičlenné poroty složené z předních vinařů, sommeliérů a degustátorů hodnotí vína v celkem jedenácti kategoriích. Unikátní je moderovaný Mastertasting, kdy porota ve svém závěrečném sezení vybírá z vítězů jednotlivých kategorií šampiona celé soutěže – a to naživo před zraky návštěvníků.

„Z výsledků letošního ročníku mám velikou radost“, uvedl Branko Černý. „Je skvělé, že i v dnešní, ekonomicky ne zrovna jednoduché, době dalo Králi vín důvěru tolik domácích vinařů. Spousta z nich je s námi už mnoho let, ale letos navíc soutěžilo i 25 úplných nováčků. Kvalita soutěžních vzorků přitom stále stoupá. Letos totiž naše, zdůrazňuji velice přísné, poroty udělily celkem 98 velkých zlatých medailí vínům, která dosáhla 90 a více bodů ze 100 možných. Znovu se tak ukázalo, že naši domácí vinaři dokáží vyrobit vína světové úrovně.“