Soutěž Vinařství roku 2023 jde do finále

Vinařství Sonberk
Sonberk

Z pětadvaceti vinařství, která se letos ucházejí o titul Vinařství roku, už je částečně vybráno a je jasné, kdo postoupil do závěrečného klání 14. ročníku soutěže. V posledním kole se utká jako každý rok ve třech kategoriích celkem devět finalistů. Tři finálové trojice v kategoriích malá, střední a velká vinařství vyhlásil 2. listopadu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Nejsilnější devítka, která nyní postupuje do finále, byla vybrána na základě hodnocení dvou porot. Kdo nejlépe splnil veškeré přísné podmínky čtrnáctého ročníku soutěže a stane se absolutním šampionem nebo vítězem kategorie bude koncem listopadu posuzovat ještě odborná komise, která definitivně rozhodne o vítězích. Ti budou vyhlášeni v jednotlivých kategoriích spolu s titulem absolutního vítěze a dalšími cenami pro enologa roku, počin roku, cenou studentů Zahradnické fakulty MENDELU a tradiční Cenou profesora Viléma Krause na slavnostním galavečeru ve Hvězdárně a planetáriu Brno 1. února 2024.

V kategorii Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok) tak postupuje do závěrečné bitvy o vítězství Vinařství rodiny Špalkovy, Vinařství Václav a Vinařství Válka. V kategorii Střední vinařství (produkce 50.001 – 200.000 l/rok) podniky KOLBY, SONBERK a vinařství THAYA. Z velkých vinařství (produkce nad 200.000 l/rok) jsou to CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s, Vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Vladimír Tetur.

K původnímu dvoukolovému hodnocení vloni přibylo další kolo, takže nejprve „Porota Junior“, složená ze studentů a doktorandů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, objela všech 25 vinařství a nasbírala základní informace. Devět odborníků z oblastí vinohradnictví, sklepního hospodářství a dále marketingu a obchodu – tedy „Porota Senior“ – posoudilo jednak sebraný materiál a přidalo své vlastní šetření. Součtem hodnocení obou porot a přičtením bodů ještě za slepou degustaci 3 vín od každého vinařství bylo stanoveno celkové pořadí a složení finální devítky. Z těch definitivně vybere v posledním listopadovém týdnu třetí hodnotitel a tedy “Odborná komise”. O vítězích pak bude jasno až za necelé dva měsíce, kdy proběhne slavnostní vyhlášení. Tradičním galavečerem provede v brněnské Hvězdárně a planetáriu 1. února hosty jako každý rok moderátor, hudebník a milovník vína Marek Eben.