Stara Trta – Stará réva

Stara trta je název pro nejstarší keř vinné révy na světě. Roste na jižním průčelí domu v přístavu řeky Drávy ve slovinském Mariboru. Slavnostní sklizeň nejstarší révy na světě představuje již tradiční každoroční ceremoniál.

Kmen, jehož průměr je v současné době 25 cm, byl zvěčněný již na kresbě domu z r. 1657. V r. 2004 byl vědeckou metodou určen věk keře na 440 roků a jako nejstarší keř révy vinné byl zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Réva je tažena na konstrukci po fasádě domu (brajdo) a každé ze dvou ramen je dlouhé 15 metrů.

Zprvu to byl jen takový nadšený nápad, který vznikl při rekonstrukci zchátralého starého středověkého domku na krásněm nábřeží řeky Drávy. Jenže nápad se ujal a slovinský Maribor má najednou nejstarší keř vinné révy na světě.

Mohutný vinný keř popíná starou budovu ze 16. století, která bývala součástí mariborských hradeb. Dnes se nazývá Dům staré révy a budova byla upravena jako turistické informační centrum, vinotéka a slouží i jako malé muzeum věnované právě vinařství a “nejstarší révě světa”. Klon této révy byl zasazen i na Pražském Hradě, jehož zahradníci s Mariborskými kolegy spolupracují.

“Zpočátku jsme nevěděli, jak je tato réva stará. Pozornost se tomu začala věnovat až při celkové renovaci tohoto domu v 80. letech dvacátého století. Na starých fotografiích z počátku 20. století bylo jasně vidět, že už tenkrát byl tento keř velmi starý,” říká náš průvodce

“Povolali jsme proto odborníka, který pomocí letokruhů určil, že je naše réva minimálně 400 let stará. Od roku 2004 tak máme oficiální certifikát nejstarší vinné révy.”

Stáří vinného keře dokazují nejenom experti na genetiku z Paříže, ale i historické obrazy Mariboru. Na obrázcích nynějšího Domu staré révy je jasně vidět, že už tehdy měl průčelí zarostlé.

Víno ochutnal papež i Arnold Schwarzenegger

Nejstarší vinný keř dává ročně něco mezi 35 a 55 kilogramy modrých hroznů. Víno, které vznikne jejich zpracováním, se pak plní do malých 2,5 decilitrových lahviček od známého designéra Oskara Kogoje a slouží pak jako unikátní dárek pro protokolární návštěvy.  Dostal jej například papež Jan Pavel II., ruský prezident nyní premiér Medveděv nebo Arnold Schwarzenegger. 

Mariborské prvenství se může opřít o oficiální certifikát Guinessovy knihy rekordů, který prokazuje, že vinný keř rostoucí v Mariboru kousek od břehu řeky Drávy je se svými minimálně 400 lety nejstarším keřem ušlechtilého vína na světě, který ještě nese hrozny.

Hlavní město slovinské části Štýrska, nebo jak se tady říká – Štajerska – získalo zápisem staré révy do Guinessovy knihy rekordů rázem turistickou atrakci, kterou naplno využívá. O nejstarší révě světa se tak zmiňují snad všechny turistické brožury věnované Slovinsku a do svého prohlídkového okruhu ji přirozeně zařadili i mariborští průvodci.

Aby si Maribor udržel zájem místních i zahraničních turistů, pořádá každoročně několik akcí které jsou se starou révou spojeny. Největší z nich je vždy koncem září slavnostní vinobraní. To zahajuje oficiálně dokonce “Hymna staré révy”, kterou zpívá místní mužský sbor a která přirozeně opěvuje starou révu a její víno. Lidé z Mariboru jsou na tuto hymnu hrdí, proto také při jejím zpěvu stojí důstojně v pozoru, jako by šlo například o hymnu státní.