Svatomartinské husy dokejhaly. Mladá vína opět tečou proudem

Listí opadalo, stmívá se brzy, mráz už tu a tam zaleze za nehty. Ale je tu tradiční “ohříváček”: Svatomartinské hody a s nimi husí pečínky, zalité rozverným prvním vínem roku.

Máme za sebou podzimní oslavy vinobraní i burčáku, nadchází další očekávaná a slavnostní událost vinařského roku, vítání mladých vín.

Po covidovém ročníku možná padnou rekordy

Letos se můžeme těšit na 328 vín od 80 vinařů. Očekává se, že se na trhu dostane asi 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021. Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, dostalo by se na trh rekordní počet 2,8 milionů lahví. Konečnou bilanci však ukáže až konec roku.

Svatomartinské přípitky oslavují nejen magické datum 11. listopadu, ale vůbec se tu kříží pranostiky. Jednak tu máme tu vinařskou: „na svatého Martina vstoupí jiskra do vína.“ A tak přesně 11.11. v 11 hodin otevíráme lahve a kontrolujeme ono jiskření. A pak je tu ještě další, která se váže ke konci podzimu, který už brzy předá vládu zimě: “Martin přijíždí na bílém koni,” často s ním totiž přichází první sníh.

Ale je tu ještě jedna krásná svatomartinská tradice s níž na stůl putují pečené husy, vymazlené paštiky, chleby s husím sádlem, kaldouny a další husí dobroty. Právě ty se pak splachují nejlépe šťavnatým a svěžím mladým vínem.

Vévodí opět bílá, ale dost bude i červeného

Jak už bylo řečeno, svatomartinského vína je letost dost a nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (155) následována růžovými a klarety (94). Milovníci červených vín však také úplně zkrátka nepřijdou, vybírat si mohou ze 79 druhů.

Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (84), Veltlínské červené rané (22), Muškát moravský (49), u růžových o Modrý Portugal (5), Svatovavřinecké (46), a Zweigeltrebe (43), u červených o Svatovavřinecké (26), Modrý Portugal (53).

Svatomartinská vína jsou plná života, rozverná, svěží. Bílá vynikají výraznou aromatikou Müller Thurgau po tropickém ovoci jako kiwi, grepfruitu, broskvi, angreštu. Veltlínské červené rané po medu, banánu a zahradním ovoci, Muškát moravský po citrusech jako jsou mandarinky, pomeranče a po kandovaném ovoci. Růžová jsou šťavnatá, výrazně ovocná, s tóny třešní, višní, malin, jahod. Červená mají svěží kyseliny a baví škálou červeného a černého ovoce.

„Svatomartinská vína jsou vína mladá, a jako taková jsou lehká, svěží a aromatická. Tyto své vlastnosti si uchovávají několik měsíců, a tak si je lze vychutnávat nejen v listopadu. V perfektní kondici budou i na Vánoce, ale ani o Velikonocích příštího roku nemusíme mít obavy, že by svůj mladiství projev ztrácela,“ přiblížil Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který hodnocení Svatomartinských vín ve valtickém Centru Excelence organizoval.

Spolu s otevřením prvních lahví Svatomartinských vín ročníku 2021 na svátek svatého Martina, zároveň odstartuje celá řada různých svatomartinských akcí a slavností po celé republice, které potrvají minimálně do konce listopadu.

Kam za svatomartinskými slavnostmi a hodováním

Začněme v Praze a v místech, kde najdete i největší pražské vinice. V sobotu 13. 11. v pravé poledne v Trojském sklepě začíná oslava mladých vín jíž bude provázet nejen dobré jídlo, ale také živá hudba. Tradičně si pak Svatomartinské menu můžete užít i v pražském hotelu Alcron v restauraci La Rotonde, kde si až do 14.11. můžete vychutnat menu Lukáše Hlaváčka v podobě paštiky s fenyklovým salátem, husího kaldounu, husy se zelím a karlovarským knedlíkem a švestkovým závinem s mákem a vanilkovou omáčkou.

Už vám někdy nalil skleničku vína sám svatý Martin? Zažít to můžete při Svatomartinském hodování v Kroměříži, kde bude v 11.11 hodin na Hanáckém náměstí otevřena první láhev mladého vína. Se sklenkou v ruce a za doprovodu cimbálové muziky budete moci ochutnat husí i zabijačkové speciality nebo se s lampiony zapojit do průvodu.

Tradiční 11. listopad ctí také v Uherském Hradišti, kde svatý Martin přikluše na koni na Masarykovo náměstí v 11.11 hodin za zvuku kostelních zvonů, aby předal knězi víno k požehnání. Následovat bude vystoupení folklorního souboru a ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Hned poté budete moci degustovat svatomartinská i mladá vína ze slováckých vinic. Akce je uzpůsobena aktuálním opatřením.

Na některých místech se Svatomartinské slavnosti uskuteční až o víkendu. Tradiční oslava svatého Martina proběhne v sobotu 13. listopadu například v prostorách Státního zámku Vizovice. Program 11. Svatomartinského trhu začne v 9.00 hodin. Jeho hlavním bodem bude příjezd svatého Martina na bílém koni. K zakoupení budou výrobky místních producentů na svatomartinském trhu a nebude chybět ani vystoupení cimbálové muziky či divadelní představení.

Také ve Zlíně na náměstí Míru v sobotu 13. listopadu otevřou symbolicky v 11.00 hodin láhev svatomartinského vína. Lokální restaurace i ty nejlepší současné food trucky nabídnou speciální husí pokrmy, ale i zabijačkové speciality či paštiky s čerstvým chlebem. Milovníci vína ocení bohatou ochutnávku letošních svatomartinských a mladých vín.

TIP: MLADÉ VÍNO ZE SONBERKU

SONBERK, Mladý muškát 2021

Z hroznů výhradně ručně sklizených a ze dvou sklizní, s cukernatostí moštu 22° NM, prokvašeno absolutně dosucha. S vůní po čerstvých hroznech a meruňkách; v chuti lahodné, svěží. Ideální ve spojení se svatomartinskou klasikou či pokrmy se zemitými tóny podzimní sklizně – dýně, řepa, čerstvý zázvor… Alc.:12,5 %, cena 195 Kč