Templářské sklepy: 80 let

Přípitek překonal rekord

Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice oslavilo v červnu 80 let od svého vzniku. Padla na to obří 200 litrová lahev, z níž si připilo 174 lidí. 

Novým českým rekordem oslavili čejkovičtí vinaři jubileum svého vinařského družstva. Největší vinařská rodina sdružující téměř 360 vinařů z čejkovické oblasti slavila parádně, nalévalo se Chardonnay z dva metry vysoké lahve největší v Česku, která roku 2013 vešla do české oficiální knihy rekordů Agentury Dobrý den. Nyní její komisař dohlížel na nový zápis, kterým je nejpočetnější přípitek nalitý z jediné lahve.

A proč zrovna bílá odrůda Chardonnay? „Chtěli jsme návštěvníkům nabídnout tradiční víno, a Chardonnay je v současnosti jedna z nejmódnějších odrůd, která je po roce 1989 také jednou z nejvysazovanějších,” sdělil marketingový ředitel Templářských sklepů Lukáš Lukáš.

Sklep plný kuriozit

Templářské sklepy navazují na tradici tajemného řádu rytířů, kteří ve 13. století v Čejkovicích na Hodonínsku vysázeli vinice a vyhloubili tehdy nejrozsáhlejší vinné sklepy na našem území. Patří dnes k jedněm z nejstarších, jde se stále vyrábí víno a jsou jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v oblasti. Premiéru zde měla i nová vinařská obrazová stezka – na dubových sudech vyobrazené dobové fotografie a zajímavosti z vinařství za posledních téměř sto let.

Třeba že v roce 1936 stál jeden litr červeného vína 5 korun oproti bílému za 6 korun, přičemž průměrná mzda činila 600 korun.  Nebo že se v roce 1945 se vinařskému družstvu podařilo zachránit pouze 150 hl destilátu zakopáním vedle sklepa v sýpce, bohužel dalších 1000 láhví archivního vína odvezli ustupující Němci. V galerii ve sklepení jsou k vidění i dobové listiny, zajímavosti z tehdejšího tisku a další kuriozity.

Obrazová vinná stezka s historií vinařství v  Čejkovicích je pro milovníky vína otevřena do konce roku. Ve sklepení je celoročně k vidění i zmiňovaná obří lahev, Templáři se mohou navíc pochlubit například největším používaným vinným sudem v Česku, největší etiketou či špuntem na láhev vína, i ty jsou součástí stálé expozice ve sklepení.

Ale není to jen velikost lahví či sudů, na které může být družstvo pyšné. Z produkce vinařství zároveň vycházejí stále zajímavější řady vín, z nichž mnohá vítězí v řadě významných soutěží. A na oslavách byla možnost ochutnat i rarity z posledních zásob.

Pro návštěvníky jsme na oslavy přichystali  archivní vína stará až 30 let z posledních lahví. Kdy jindy, než při oslavě kulatin, je důvod je otevřít. Chtěli jsme dát přátelům a příznivcům našich vín jedinečný dárek, tak stará vína nejsou totiž běžně k dostání,“ říká Pavel Pastorek, generální ředitel společnosti.