Triptych z přelomu století aneb nejdůležitější knihy o whisky 

V letech 1887 až 1913 vyšly ve Spojeném království tři publikace, které významně přispívají k našim znalostem o skotské a irské whisky (ne, ne, to není chyba; v uvedené době se whisky pravopisně ještě nerozešly). Postupně je všechny představíme, jako první přichází na řadu The Whisky Distilleries of the United Kingdom Alfreda Barnarda.

Kniha vznikala jaksi na pokračování v letech 1885 až 1887 zprvu jako články, které publikoval Alfred Barnard (1837 – 1918), tajemník týdeníku Harper´s  Weekly Gazette, v časopisu, jenž se zabýval mimo jiné obchodem s vínem a lihovinami. Ve společnosti několika přátel procestoval království a navštívil 162 palírny, z toho 129 ve Skotsku, 29 v Irsku a 4 v Anglii. Řada z nich existuje dosud, mnohé dokonce pálí whisky. Jiné tolik štěstí neměly a ani na běžných prohlížečích o nich nenajdeme víc než pár řádek, v lepším případě citace Barnardových stránek. V tom podle mého je první významný přínos knihy: čtenář v ní objeví jména, která by nehledal, protože o nich jednoduše neví, pokud není zvyklý surfovat po lostdistilleries.com. Ale ani tam nejsou citace Barnarda pravidlem. Je ovšem pravděpodobné, že stránky z Barnarda vycházejí (a někdy se tím – snad bezděčně – tají).

Fakta, dobové rytiny i pikantní historky

Dalším přínosem publikace je – do jisté míry jednotná – osnova hesel. V úvodu popis, jak se k palírně společnost dostala. Pár historických údajů, několik vět o místě. A pak zevrubný popis výroby, kapacita produkce, někdy historky z natáčení, pokud jsou známy (nejoblíbenější téma jsou pašeráci a ilegální paliči). Možná nejpohlednější součástí knihy jsou rytiny, které zachycují vzhled řady palíren koncem 19. století. Jejich autor není zmíněn. Poněkud překvapující; pravděpodobně člen nebo spolupracovník redakce, který kresby jednoduše dostal úkolem. Originál publikace vyšel v lednu 1887. Od té doby následovaly jednak faksimile (1987), jednak třikrát kopie, jež jsou dosud dostupné za částky, které nepřevyšují 1200 korun. Vydání z roku 2003 má k dispozici redakce Víno & Styl.

V dalším článku se dozvíte více o další vzácné knize TRUTHS ABOUT WHISKY, která je mezi milovníky knih i irské whiskey skutečným pokladem.