VEČEŘE MEZI ŽRALOKY

Hotel Atlantis a podvodní resturace Ossiano

Barevné rybky líně proplouvají kolem korálových útesů, graciézní pohyb rejnoka působí, jako kdyby pomalu letěl vzduchem a pak se v hlubině mihne tělo žraloka. V dubajské restauraci OSSIANO, jedné z předních gastronomických lákadel slavného hotelu Atlantis na ikonickém ostrově Palm Jumeirah, vidíte přímo prosklenou stěnou do mořské laguny, zatímco v kuchyni chystají sea food. Jeden z nejlepších na světě.

Tentokrát se vydáme na večeři trochu dál, ale proč ne. Dubaj je totiž vůbec místem mnoha paradoxů. A zázraků. Tam, kde ještě pamětníci pamatují pouhopouhou poušť, tedy písek, písek a písek, stojí dnes město sahající až do oblak, futuristické budovy se tlačí jedna na druhou, plovoucí ostrovy připomínají mapu světa a staví se tak rychle, že se sem dnes písek musí dovážet. Na místech, kde byla ještě před několika desetiletími jen voda, je dnes Palma. Luxusní ostrov s písečnými plážemi, vodním světem na 17 hektarech, největším na Blízkém východě, kde se můžete mazlit s delfíny, krmit rejnoky, projíždět na skluzavce podvodním tunelem nebo se plavit zákrutami a peřejemi na obřích kruzích. A s hotelem Atlantis. Nomen omen. Bájná země, pohádky Tisíce a jedné noci. Luxusní hotelový komplex dominující impozantně písečné Palmě spojené s pevninou podvodním tunelem, který vás přenese do jiné reality. Včetně té gastronomické.

Gurmánská cesta pod hladinu

Už jenom projít celý hotel Atlantis vydá na pěkný výlet a komu vyhládne, má šanci najíst se nebo lehce občerstvit zhruba ve dvacítce zdejších restaurací a kaváren. Je to, jako byste se procházeli malou čtvrtí. Spolu s NOBU s vyhlášenou kuchyní v japonském stylu a v rámci hotelu určitě nejvznešenější a nejformálnější či s o něco novější atrakcí v podobě úchvatné čínské restaurace YUAN, je luxusní, decentní, elegantní a přitom méně formální Ossiano zaměřené především na sea food v Atlantisu tím největším gurmánským zážitkem.

Navíc v doslova fascinujícím prostředí, kde jídlo s nápaditými koktejly či pečlivě vybranými víny ve společnosti pětašedesáti tisíci podmořských obyvatel – ryb a dalších mořských živočichů nerušeně si vegetujících za sklem – působí skutečně jedinečným dojmem.

Od hostů totiž mořský svět laguny Ambassador odděluje jen obří prosklená stěna a tak zatímco pozorujeme výcvik potápěčů, nese číšník lahev champagne Perrier Jouet Grand Brut na úvod. Mimochodem, když chce někdo netradičně například požádat o ruku nebo popřát k narozeninám, není problém. Potápěč popadne připravený vodovzdorný vzkaz a ono „Vezmeš si mne?“ nebo „Happy Birthday“ servíruje efektně z mořské hlubiny. Bratru za necelé 2 000 dirhamů, což jen pro hrubou orientaci vynásobte cca pěti korunami.

Symfonie chutí

Ale větší hvězda, než potápěči, je tu šéfkuchař. Mladý a nesmírně talentovaný Francouz Grégoire Berger. Výčet zkušeností je předlouhý, ale vařil i pro francouzského prezidenta a v Atlantisu patří k největším hvězdám.

Jeho sedmichodové menu párované s víny bylo nabité zajímavými chuťovými kontrasty i neuvěřitelnou souhrou, překvapivými prvky, barevnými kombinacemi, variacemi nejrůznějších struktur. Nádherný zážitek, ať už šlo o jemné rybí carpaccio, terina s foie gras s jablky, dokonale připravené wagyu a nebo jen závěrečné pralinky. Dokonalé párování s víny sedělo úžasně a stejně jako suroviny proletělo svět, od francouzské Champagne, přeš španělskou oblast Rias Baixas, novozélandské Marlborough, jihoafrický Stellenbosch, přes argentinskou Mendozu až zpět do Francie. Dokonalé.

Nejlepší dubajský podnik na sea food jednoduše neměl chybu. Snad až na těch pár žraloků. Tvářili se totiž trochu hladově.