VieVinum 2022. Odložené oslavy i krása velkých vín

AWM©VieVinum/Christine Miess

O kvalitě vinařství Rakouska svět ví, zná zdejší vína i odrůdy. A to nejen kvůli dlouhotrvajícímu vynikajícímu marketingu, ale také zásluhou přehledné klasifikace a samozřejmě špičkové profesionalitě vinařů. Což opět prokázal i letošní vinařský veletrh VieVinum 2022.

Po čtyřleté pauze se 21. – 23. května 2022 ve vídeňském Hofburgu konal mezinárodní vinařský veletrh VieVinum. Na pozvání Austrian Wine, rakouského vinařského marketingu AWMB, se do vídeňského Hofburgu sjelo na 900 mezinárodních odborníků z padesáti zemi. Na veletrhu se letos představilo okolo pěti set vystavovatelů.

AWMB, VieVinum 2022©EvaKelety

Perfektní organizace a servis včetně vychlazených vín, kvalitních skleniček a obsáhlého katalogu je na VieVinum již samozřejmostí. Austrian Wine Marketing Board (AWMB) pozval více než tisíc odborných návštěvníků – obchodníků, someliérů a novinářů. Soustředění na profesionální návštěvníky se ukázalo jako správné. Známý vídeňský vinař Fritz Wieninger si letošní obchodní kontakty velmi pochvaloval. Všichni oceňovali možnost se opět setkat tváří v tvář. Ochutnávala se především vína z vynikajících až mimořádných ročníků 2019, 2020 a 2021.

Ročník snů 2021

Ročník 2021 rakouští vinaři nazývají ročníkem snů. Nádherný slunečný podzim dal vzniknout krystalicky čistým vínům z perfektních hroznů.

Bílá jsou vyvážená, elegantní, s pevnou strukturou. Tradičně chladné noci jim dodaly svěží ovocnost a zajímavou pikantnost. Červená jsou silná, koncentrovaná, ovocná a elegantní. Sladká vína jsou navzdory menší sklizni velice slibná.

Prodej i vývoz rakouských  vín vzrostl

Rakušané pijí především svá vína. Podíl rakouských vín v gastronomii dosahuje 84 procent, zatímco v řetězcích se loni zvýšil na 77 procent. V roce 2021 rakouští vinaři poprvé v historii vyvezli vína za více než 200 milionů eur, hodnota vývozu dosáhla rekordních 217 milionů eur.  Meziroční nárůst vývozu o 29,5 milionů eur byl rovněž nejvyšší v historii.

Mezinárodní hrdinové

International Heroes, tak nazval Austrian Wine Marketing Board degustaci 92 vín, oceněných 95 a více body v uznávaných zahraničních soutěžích, odborných časopisech a platformách jako Wine Advocate, James Suckling a Jancis Robinson. Rozsah odrůd, oblastí a stylů byl široký, od Veltlínského zeleného, Ryzlinku rýnského či Sauvignonu po Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Frankovku, od Weinviertelu po jižní Štýrsko, od sektů po dezertní vína. Co je těmto špičkovým vínům společné? Ruční sklizeň, pomalé spontánní kvašení, často v dubových sudech, a dlouhé zrání na jemných kalech. Řada vinařství hospodaří organicky, mnoho vín je nefiltrovaných. To dává vínům plnost, koncentraci, komplexnost, vícevrstevnatost, zakulacenost a dlouhou dochuť – atributy velkých vín.

AWMB, VieVinum 2022©EvaKelety

Vybrat nejlepší vína z této hvězdné sestavy je těžké, prakticky všechna byla vynikající. Zaujal komplexní Wachau DAC Smaragd Grüner Veltliner Weissenkirchen Wachstum Bodenstein 2020 Prager, aromatický Wachau Smaragd Gelber Traminer Loiben 2019 Knoll, šťavnatý a koncentrovaný Kamptal DAC Riesling Ried Zöbinger Gaisberg 2020 Birgit Eichinger, krásně nazrálý Kamptal DAC Riesling Ried Heiligenstein „1ÖTW“ 2016 Schloss Gobelsburg s dlouhou medovo-citrusovou dochutí, nebo fantastický Südsteiermark DAC Sauvignon Blanc Ried Zieregg „GSTK“ 2019 Tement.

Klasifikace rakouských vinic

Asociace Österreichische Traditionsweingüter (ÖTW) představila současný stav systému klasifikace rakouských vinic. Jednotlivé rakouské regiony našly společnou řeč, vzaly tento inspirativní záměr za svůj, a odvedly na něm obrovský kus práce.

850 let Schloss Gobelsburg

Michael a Eva Moosbrugger, kteří od roku 1996 vedou vinařství Schloss Gobelsburg, uspořádali v předvečer veletrhu VieVinum velkolepou oslavu 850 let tohoto nejstaršího vinařství v Kamptalu. Jeho vinařská historie se datuje od roku 1171, kdy cisterciáčtí mniši z kláštera Zwettl získali první vinice, Heiligenstein a Gaisberg.

30 let Wine&Partners

Agentura, která nabízí vinařský marketing, byla založena před 30 lety vinařkou Dorli Mühr. Ta pozvala hosty VieVinum na oslavu tohoto výročí ve vídeňské Volksgarten. Během večera převzali ceny zástupci restaurací s nejlepšími vinnými lístky.

Nejen Škola vína

Návštěvníci VieVinum mohli vybírat z mnoha řízených degustací, například v rámci „Školy vína“, a dalších akcí. Dr. Josef Schuller MW společně s vinaři představil sladká botrytická vína z východního břehu jezera Neusiedlersee. Skupina čtyřiadvaceti mladých vinařů, účastníků mentorského programu nově založené Akademie Gerda A. Hoffmanna, uspořádala masterclass s názvem „Budoucnost vína“. Caro Maurer MW seznámila návštěvníky s novou klasifikaci šumivých vín, VDP.SEKT.STATUT, kterou německá asociace VDP používá od června 2020. Účastníci se dozvěděli, co lze očekávat od šumivých vín s označením VDP.SEKT a VDP.SEKT.PRESTIGE. Během slavnostního ceremoniálu převzal dlouholetý šéf AWMB a současný šéf  řetězce Wein & Co, Willi Klinger, ocenění „Republic of Austria’s Golden Medal of Honour“. Vídeňští vinaři zorganizovali večerní setkání na vinici Nussberg s nezapomenutelným výhledem na město. A tím výčet doprovodných akcí veletrhu zdaleka nekončí.

Příští veletrh VieVinum se uskuteční od 25. do 27. května 2024. Jeho návštěvu určitě stojí za to si naplánovat.

Šárka Dušková