Vinař roku je z Mikulova. Křišťálový pohár získal Volařík, druhý je Znovín Znojmo

Medaile a tituly, občas aby se čert vyznal mezi lahvemi olepenými lesklými trofejemi. Soutěž Vinař roku ČR pod záštitou obchodního řetězce Makro je tu již 16 let. A včera na pražském Žofíně vyhlásila své vítěze.

 Křišťálový pohár Vinaře roku si na slavnostním večeru v Paláci Žofín převzali již potřetí zástupci Vinařství Volařík. Na druhém místě se umístil Znovín Znojmo a bronz patří Zámeckému vinařství Bzenec.

Celkem 543 přihlášených vín z Moravy a Čech přihlášených do soutěže šestnáctého ročníku posuzovala komise předních degustátorů nejen z České republiky, ale i z Francie, Velké Británie a dalších zemí. Výběr vycházel ze slepé degustace, degustátoři hodnotili vína bez znalosti odrůd či vinařství. V závěrečném kole se o titul utkalo sedm finalistů: Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice, Nové Vinařství, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Vinařství Dufek, Vinařství Spielberg, Vinařství Volařík. Zámecké vinařství Bzenec a Znovín Znojmo.

Největší konkurence panovala na poli bílého vína, červená a růžová vína byla v celkovém počtu vzorků zastoupena jen asi z jedné pětiny. Dominovaly vzorky spíše z malých rodinných vinařství, které na rozdíl od velkých zavedených firem často obhospodařují vlastními silami několik hektarů vinic.

V porovnání s předchozími ročníky soutěže zaujala právě rostoucí kvalitou vína od menších a středních výrobců. Řada rodinných vinařství si meziročně polepšila a dlouhodobě se dotahuje na finálovou osmičku. Největším překvapením mezi malými vinařstvími je letos bezesporu úspěch rodinného Vinařství Dufek, který se svou kolekcí vzorků postoupil až do finále soutěže.

Ačkoli zůstala těsně za touto pomyslnou hranicí, mají rodinná vinařství jako Jindřich Kadrnka, Bábíček Vacenovský nebo Vinice Hnanice či Sonberk slibně nakročeno do budoucího boje o titul. Tak uvidíme, jak na sobě zapracují v následujícím roce a také co přinese letošní sklizeň.