Vinařský podzim na Mutěnsku. První listopadový víkend otevírá dveře dvaatřicet vinařství

Festival otevřených sklepů představí 5. a 6. listopadu produkci více než tří desítek vinařů z vinařských obcí Mutěnice, Čejč, Hovorany, Šardice a tedy bezmála 450 vín k degustaci. Jedinečná příležitost ochutnat šťavnatá a aromatická vína Mutěnska.

Každou sezónu jsou jinak barevné, voňavé i chutné. Mohli bychom takto mluvit o nových ročnících vín, ale platí to stejně tak dobře také pro mnohé vinařské akce, především pro stále populárnější Festival otevřených sklepů. Takže pokud nevíte, co s pozdimním víkendem a máte rádi víno, je tu přesně tip pro vás.

Do největší vinařské obce na Slovácku a jejího okolí se Festival otevřených sklepů vrací po pěti a půl letech. Není divu, že vinaři a samozřejmě také návštěvníci se už nemohou dočkat. Vinařství se zde od konání “Jara na Mutěnsku” v roce 2017 posunula zase o kousek dál a výš, na zdech lisoven a sklepů přibylo diplomů a medailí a nabídka vín aktuálních ročníků je tak ještě atraktivnější.

Na podzimním festivalu se o tom můžete přesvědčit sami. Dvaatřicet vinařství nabídne 450 vín, mezi nimi například cuvée Somnium Modrého vinařství z bílého Chardonnay a červeného Cabernetu Moravia a v kategorii málo známých odrůd představí vinařství Fasorovi vína Milia, Rosiana, Domina, Noria, Acolon, Cabernet Dorsa nebo Cabernet Mitos.

Mutěnice, vinohrady Foto: Pavel Vítek

Škvarky, zvěřina i muzika vínům přímo na míru

Na stránkách festivalu naleznou návštěvníci více informací jak k předprodeji vstupenek, tak k atraktivnímu doprovodnému programu. Ten sahá od vína a speciálních degustací až ke gastronomii – s mutěnským vínem se dá totiž skvěle párovat jak tradiční chleba se škvarky, kachna či zvěřinový gulášek, tak mexické či vietnamské speciality – navíc vše za doprovodu hudby, bude se hrát, bude se zpívat. Návštěvníkům jsou zde k dispozici i ubytovací balíčky včetně dopravy na festival a zpět.

Cena vstupenky je 1240 Kč a zahrnuje taktéž dopravu, která umožňuje pendlovat mezi obcemi v intervalech cca 20 minut, a dále degustaci všech z 450ti nabízených vzorků, skleničku, průvodce a praktickou tašku na degustační potřeby. Víkendový festival proběhne v sobotu od 10 do 21 hodin a v neděli naváže opět od 10 do 15 hodin. Vstupenky a tašky s průvodcem a skleničkou budou na registračním místě ve výzkumné stanici vinohradnické a vinařské v Mutěnicích k dispozici již v pátek od 15 do 20 hodin.