Vinařští experti ze 46 zemí hodnotili vína a objevovali Jižní Moravu

Dvakrát odložený termín, přísná hygienická opatření, absence hodnotitelů ze zemí, jimž pandemie znemožnila účast, takový byl 27. ročník světové soutěže Concours Mondial de Bruxelles (CMB), který vyvrcholil v neděli v Brně.

Když byla v květnu loňského roku ve švýcarském Aigle vyhlášena Jižní Morava regionem, který bude na jaře hostit nadcházející ročník prestižní světové soutěže CMB, byla to v řadách české výpravy radost veliká. Zástupci České republiky usilovali o pořadatelství již delší čas a podařilo se, což je samozřejmě náročná výzva, ale i možnost, jak zviditelnit tuzemskou produkci.

Každá taková prestižní akce, která přivede do vinařského regionu odborníky z celého světa, mezi nimiž je mnoho novinářů a publicistů, píšících o víně, je skvělou reklamou pro danou zemi, vinařské oblasti, vína, vinaře. Kdyby však zástupci Jihomoravského kraje, Národního vinařské centra ČR, Svazu vinařů či Vinařského fondu tehdy tušili, do jak těžké situace se v následujících měsících v pozici pořadatelů a hostitelů dostanou, možná by si připíjeli víc na pevné nervy než na oslavu.

Mimořádně složitý, náročný a výjimečný ročník

Už začátkem jara bylo jasné, že pandemie způsobená virem Covid 19 zamíchá přinejmenším termínem. Dvakrát odložená akce však díky mimořádnému úsilí a součinnosti týmů CMB a hostitelské země nakonec proběhla poprvé v historii v podzimním termínu těsně před vinobraním. Do srdce Jižní Moravy se sjelo na 250 mezinárodních degustátorů, navzdory tradiční celosvětové diverzitě, však nyní výhradně z Evropy. Někteří z věrných a stálých členů “rodiny CMB”, kteří se pravidelně účastní hodnocení a kteří neměli šanci vycestovat, alespoň natočili své pozdravy, a tak se virtuálně zúčastnili slavnostního zahájení soutěže, které odstartovalo třídenní maratón hodnocení.

Za přísných bezpečnostních pravidel hodnotilo soutěžní vína 55 komisí složených zpravidla z pěti expertů. Celkem prošlo hodnocením 8 500 přihlášených vzorků ze 46 producentských zemí. Česká republika byla jako hostitelská země zastoupena rekordním počtem 370 vín (3x více než v loňském roce), což ji posunulo na páté místo za Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

Bezpečnost jako základ všeho

Pro zajištění hladkého průběhu soutěže zavedli organizátoři Concours Mondial de Bruxelles přísná bezpečnostní opatření. Povinné nošení roušek ve společných prostorách či dopravních prostředcích, dezinfekce kdykoli a kdekoli po ruce, rozestupy, ale i mnohem větší pracovní místo pro každého porotce. Naštěstí velkorysé prostory brněnského výstaviště umožnily pracovat soudcům v absolutním komfortu a stejně tak i servis byl dotažen do posledních detailů, aby zdravotní riziko bylo minimální. Pro případné potřeby byl navíc po celou dobu akce zajištěn lékařský dohled.

Mikulov, Znojmo, Velké Bílovice, Slovácko…

Jedním z hlavních benefitů pro organizátorskou zemi je příležitost zvýšit povědomí o kvalitě a charakteru místních vín, ale i o krásách vinařské krajiny, o zdejších tradicích, svérázném koloritu a celkovém kontextu, v němž daná produkce vzniká.

Letos tak měli účastníci 27. ročníku CMB možnost objevit například krásy krajiny na Pálavě a v jejím okolí, prohlédnout si města jako Mikulov, Pavlov, Znojmo, Lednici, ale i Velké Bílovice, Velké Pavlovice, podívat se na Slovácko do Bzence, Archlebova, Žarošic a navštívit jak zajímavá vinařství (například Sonnberk, Gotberg, Obelisk, Znovín Znojmo, Šlechtitelskou stanici ve Velkých Pavlovicích, Zámecké vinařství Bzenec a další), tak nejatraktivnější turistické cíle v oblasti. Včetně výstavy nejlepší stovky vín Česko republiky Národního salonu vín ve sklepení zámku Valtice. Ve zdejší jízdárně proběhl i jeden ze společenských večerů.

Brno jako město vína, piva, gastronomie i zábavy

Samozřejmě bylo dost příležitostí detailně prozkoumat i hostitelské Brno, které se představilo nejen jako brána do tradiční vinařské oblasti Moravy, ale hlavně jako město, které žije rušným společenským životem a kde posedět si v některé z četných vináren, kaváren, restaurací je skutečně zážitek.

„V posledních letech zažilo Brno skutečný boom na celé gastronomické scéně. Město nabízí různé druhy kuchyně a zajímavé koncepty jídel a nápojů ve špičkových restauracích, vinárnách a koktejlových barech, osobitých hospodách, historických pivních domech, módních bistrech a trendových kavárnách, “ tvrdí starostka města Markéta Vaňková. Což potvrdily i navštívené podniky, například brněnský Lokál, vinný bar justWINE, výčep Na Stojáka nebo Pegas.

“Lidé jsou stále více informovaní a zvědaví na víno. Mohou více ochutnávat nová vína z různých zemí, ale také nové styly, například přírodní vína,” říká Tomáš Látal, manažer a spolumajitel baru justWINE. Nicméně přesto podle něho zůstávají tuzemští návštěvníci zpravidla věrni místní produkci. A nejoblíbenější odrůdou je Pálava.

Z Moravy do čínské Ningxie

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo pravidelně v Bruselu, počínaje rokem 2006 začala být soutěž putovní a mezi hostitelskými zeměmi se po Portugalsku vystřídala řada vinařských regionů Evropy. CMB se konal například Bordeaux, ve Valencii, na Sicílii, v Bulharsku, v roce 2013 na Slovensku. Naposledy vloni ve švýcarském městě Aigle, kde převzalo štafetu Brno, odtud soutěž opět vrazí i mimo hranice Evropy. V rámci posledního hodnocení byla totiž zároveň již tradičně představena i nová hostitelská země, kterou je podruhé Čína. Zatímco v roce 2018 hostil toto světové vinařské klání Peking, příští rok zamíří tým CMB na hodnocení 28. ročníku do vyhlášené čínské vinařské oblasti Ningxia.

Region Helan Mountain’s v Čínské oblasti Ningxia

“Jsme velmi šťastní a vděční, že se staneme dalším hostitelem soutěže vín, která je v oboru vysoce respektována. Vinařství se stalo v Ningxii tak důležitým pilířem, že se nemůžeme dočkat, až budeme sdílet naši vášeň s mnoha brilantními odborníky vinařského světa,” uvedl starosta města Yinchuan pan Yujing Yang.

“Jsme velmi šťastní a vděční, že se staneme dalším hostitelem soutěže vín, která je v oboru vysoce respektována. Vinařství se stalo v Ningxii tak důležitým pilířem, že se nemůžeme dočkat, až budeme sdílet naši vášeň s mnoha brilantními odborníky vinařského světa,” uvedl starosta města Yinchuan pan Yujing Yang.

Zatímco CMB již začíná žít 28. ročníkem, který se bude konat ve dnech 22. až 24. května 2021, nyní se ještě soutřeďme na ten letošní. Vítězná vína a celkové výsledky budou vyhlášeny v pátek 11. září 2020.