Vinice pod stovkou věží

Česko je protkané cyklostezkami. A některé jsou výjimečné tím, že vedou vinicemi. Ať už těmi moravskými, nebo vzácněji v oblasti chladnějších Čech. Dokonce i Praha má svá želízka v ohni.

Není to tak dlouho, málokdo věděl, že i Praha bývala slavným místem spojeným s pěstováním a výrobou vína. Naštěstí oslavy jubilea nejvýznamnějšího z českých králů Karla IV. pomohly připomenout nejen jeho význam coby obratného, inteligentního a vzdělaného panovníka, který do českých zemí vnesl vzdělanost, prosperitu a rozkvět, ale i velkého milovníka vína, za jehož vlády

Vedle památkově chráněné vinice sv. Kláry, která se svými 3,5 hektary rozlohy patří k Pražské botanické zahradě, se nacházejí na území hlavního města i další vinice – v Troji ještě Salabka, dále Máchalka ve Vysočanech, Gröbovka na Vinohradech a také Svatováclavská vinice na Pražském hradě a Arcibiskupská vinice v Modřanech.

Výlet na kole po pravém břehu Vltavy po cyklotrase A2 tak můžete klidně odstartovat v Troji a zakončit po zhruba dvaceti kilometrech v Modřanech výhledem na svah zdejší tersovité viničky v držení několika desítek soukromníků.  A nebo to vzít naopak, což má jednu výhodu. V malebném prostředí vinice sv Kláry najdete i barokní viniční domek s vinotékou, kde se dá ve stylovém prostředí na závěr cesty moc pěkně posedět, ať už uvnitř, či na terase s výhledem na Prahu, a ochutnat něco z místní produkce. Do roku 2009 se hrozny z místních vinic zpracovávaly na Mělníku, v posledních osmi letech vznikají zdejší vína v nově vybudovaném vinařství přímo pod vinicemi a rok od roku sklízejí úspěchy.

Tip: Rozhodně si v zahradě projděte místní naučnou vinařskou stezku s přehledem všech moštových odrůd révy vinné, které se u nás pěstují k výrobě vína.