Vinná párty Weinviertelu. V Retzu opět vytryskne víno ze dvou fontán

Austrian Wine © Herbert Lehmann

Po velkolepých oslavách vína ve Znojmě, na Pálavě či v Mělníku je příležitost zažít další unikátní vinobraní v dolnorakouském Retzu. Již tradičně o posledním zářijovém víkendu čeká návštěvníky jen kousek od hranic atraktivní program i skvělé chuťové zážitky.

Ve vinařském městečku Retz najdete vždy dostatek atrakcí – od labyrintu staletých vinných sklepů a chodeb prokutaných ve třech podlažích pod městem, údajně delších než síť silnic na povrchu, po sklepní uličky, atraktivní vinařské stezky, či populární větrný mlýn v jeho okolí. Ovšem, když se sem vydáte o tom správném víkendu v průběhu sklizně hroznů, můžete zažít i slavný Weinlesefest. Ten letošní se koná o tomto víkendu po sedmašedesáté.

Kašny rozkoše i ohňostroj

Vinobraní velkolepé podobně, jako to znojemské – s bohatým průvodem náměstím, prohlídkou zmiňovaných pískových sklepů patřících k nejrozsáhlejším v Evropě, přehlídkou vinařů a jejich vín, završené večerním ohňostrojem –  zahajuje už v pátek, v průběhu tří dnů se tak do města s pravidelně sjíždějí tisíce návštěvníků.

Přípravy vrcholí, náměstí v Retzu jsme navštívili v týdnu před vinobraním

Pověstným vyvrcholením oslav je v sobotu po poledni tryskající vinná fontána, tedy vlastně dvě – za přítomnosti Bacchuse totiž začíná právě tehdy proudit víno ze dvou kašen na náměstí. Z té první můžete ochutnat Veltlínské zelené DOC, nejtypičtější víno regionu., druhá se zabarví červena.

Již tento víkend, jen kousek od hranic

Vinařský svátek se spoustou vína, kulinářských zajímavostí, hudby, tradičních zvyků a zábavy pro děti, jejich rodiče i prarodiče probíhá na hlavním náměstí Retzu až do neděle, vstupenky po závazné rezervaci vyjdou na 8 eur na jeden den, na místě o euro dráž. Takže pokud nevíte, co se slunečným víkendem, výlet do Retzu jistě nezklame.