Víno a živá muzika. Snoubení, které funguje! Hudba na vinicích slaví páté narozeniny

Koncerty na vinicích
Seriál Hudba na vinicích pokračuje 5. ročníkem

Vojta Dyk, David Koller, Pokáč, Lucie Bílá i Aneta Langerová, Wohnout, Jelen, Horkýže Slíže, No Name…, pódia populární série open air koncertů budou v roce 2024 hostit přední české i slovenské hvězdy. Koncertní seriál Hudba na vinicích již popáté nabídne v originálních kulisách pěti vinařství spojení dobrého vína a vynikající živé hudby.

Hvězdy na pódiu i nad hlavou, plné skleničky českého a moravského vína, báječná atmosféra. Jak je vidět, víno se umí krásně snoubit nejenom s dobrým jídlem, ale i s dobrou muzikou. Pátý ročník hudebního seriálu láká na hlavní tahouny ročníku 2024, jimiž jsou letos zejména kapely Mig 21, Jelen, Čechomor, Wohnout nebo Queenie, zazpívá také Pokáč, David Koller, Lucie Bílá, Horkýže slíže, Aneta Langerová a ze Slovenska přijedou NO NAME, IMT Smile a Kandráčovci. Premiéru si v rámci „Vinic“ odbyje Vojta Dyk, a to hned dvakrát – jak se svým novým bandem D.Y.K., tak v rámci pozůstatku skupiny Nightwork, projektu Tros Discotequos. Seriál nabídne od jara do podzimu čtyřicítku koncertů, takže je z čeho vybírat, ať už jde o muziku či o lokalitu.

Na Moravu či na Ústecko: moderní vinařství otevírají brány

Tahle vinná a zároveň hudební jízda začíná již v květnu a potrvá až do září. A dojmy se násobí nejen propojením vína a muziky, přidává se i moderní design. Hostit ji totiž budou oblíbené vinařské podniky, které mají i po architektonické stránce co nabídnout. Ať už jde v tomto směru o “klasiku” popický Sonberk s velkolepým výhledem na Pálavu, nově zbudovaný areál Vinařství Château Valtice s vinařskou 100dolou nebo třeba amfiteátr uprostřed stylových viničních vln Vinařství LAHOFER u Dobšic na Znojemsku. Z trochu jiného soudku je v podhůří Bílých Karpat lehce industriální prostor Vinařství Zlomek & Vávra v Boršicích u Blatnice. A také jediná zastávka v Čechách, konkrétně na Ústecku, má jedinečné kouzlo – v malém amfiteátru na nádvoří zámeckého Vinařství Johann W u Třebívlic se dají vína i hudba vychutnávat opět v mimořádném prostředí.

Koncert ve vinařství Lahofer Foto: Tomáš Škopek

Není divu, že návštěvnost rok od roku stoupá. V loňském roce zažil unikátní seriál koncertů nejúspěšnější ročník v historii, na čtyřicítku živých show v rámci roku 2023 si našlo cestu 40 000 posluchačů a milovníků dobrého vína. Mnohé koncerty byly několik týdnů předem vyprodané.

“Projekt Hudba na vinicích nám dělá velkou radost. S každým ročníkem vzroste zájem fanoušků zhruba o čtvrtinu. Rostoucí zájem prokazuje i rychlost s jakou vstupenky mizí z předprodejní sítě.  Jsme moc rádi, že projekt, který vznikl v době pandemie covidu, jako alternativa k velkým hudebním akcím, které se nemohly konat, si našel své fanoušky a usadil se úspěšně na české hudební scéně,” tvrdí Tomáš Staněk, jeden z pořadatelů akce.

Pátý ročník láká na Vojtu Dyka “v novém” i se “starou partou”

Zatímco například Koller, Čechomor, český Freddie Mercury se svými Queenie, Jelen, Pokáč, Wohnouti nebo roztančení Mig 21 jsou již vinicemi ostřílení interpreti, přibudou i nová jména. Organizátoři se pokaždé snaží nabídku zajímavě obměnit a letos padla volba na Vojtu Dyka, který v zimě ukončil své vystupování se swingovým orchestrem B-Side Band a obklopil se novou, velmi početnou skupinu hudebníků s názvem D.Y.K. Komornější, ale zato rozmařilejší vystoupení si známý zpěvák a herec užije ve vinařstvích také se svými bývalými parťáky z Nightwork Jakubem Prachařem a Janem Maxiánem v rámci projektu Tros Discotequos, jehož podstatou je notná dávka improvizace celé trojice. Na své si přijdou i milovníci slovenštiny, ty potěší premiérové vystoupení kapely NO NAME, folklorního souboru Kandráčovci nebo koncerty matadorů z IMT Smile.

Hudba na vinicích si dává jako již etablovaný hudební projekt také sekundární cíl, a tím je podpora turismu ve výše zmíněných lokalitách. „Koncerty mohou být jen zlatým hřebem oslavy, výletu, prodlouženého víkendu nebo nejlépe dovolené, lidé pak v regionu tráví víc než jeden večer, a ke spokojenosti potřebují rozmanité služby (ubytování, gastronomie, wellness, kulturní a sportovní vyžití). Vážíme si našich dosavadních partnerů a jsme otevřeni dalším nabídkám spolupráce, pokud to bude oběma stranám dávat smysl,“ dodává finanční ředitel akce Jakub Hrbáč. 

Takže vybírejte, plánujte, neztrácejte čas, předprodej běží. A na webu hubanavinicích.cz najdete zároveň i další tipy na výlety po okolí, zajímavé gastronomické cíle a další atrakce.