Víno&Styl 66

Když se letos začátkem roku na řadě míst objevily namísto sněhu včely, podle pamětníků i pranostik to byl jasný signál, že máme před sebou špatný a těžký rok. Prý když takhle vylétají v lednu z úlů, nečekají nás vůbec dobré vyhlídky. 

Jak to včely nastavily, přebrala si to i hlava. A člověk se s tím nějak smířil. 

Že réva dobře nasadila a brzy a pěkně odkvetla? Ano, fajn, ale do sklizně daleko.

Léto bylo horké a suché, nicméně úrodu šetřily bouřky i krupobití. Pro mne překvapivě. Několikrát jsem si vzpomněla na včely…

I katastrofální  sucho, když bylo nejkritičtější, vystřídal úlevný déšť. A jakmile bylo naopak vody moc a hrozilo, že nalité bobule začnou pod náhlým přívalem vláhy praskat,  přestalo a sklizeň se vyvedla nad očekávání. O tomhle ročníku se mluví jako o výjimečném. Vydařil se. Alespoň pokud jde o úrodu a víno.

A co ty včely? Možná byly prostě jen zpovykané. Nebo mají nějaké zvláštní radary… 

Když jsme začátkem roku vyšli s prvním letošním číslem, nechyběla v něm pietní vzpomínka na karikaturisty z časopisu Charlie Hebdo. A viněty, které malovali. Je suis Charlie… Útok na svobodu projevu a myšlení zalarmoval lidi napříč demokraciemi světa. Nejkrvavější incident v Paříži za víc než padesát let. 

Před nedávnem jej překonaly další útoky. 

Ne, tenhle rok nebyl snadný. A další zřejmě nebudou jiné. Svět je v pohybu, o to víc by měl člověk žít okamžikem. A být pyšný na to, co se povedlo. 

Francii prostoupil smutek, ale možná o to emotivněji slavila nové Beaujolais. Nenechá se přece zlomit. A víno je tradice i kultura. Slaví se mohutně: nejen jídlem, pitím, ale třeba i během mezi vinicemi. I o tom se dočtete v jedné z našich reportáží. 

Také my jsme slavili nová vína. Letošní Svatomartinské je radostným příslibem nového ročníků. Ale není to jen mladé víno, které těší. Řada povedených kousků je už připravena k pití a čeká na svou příležitost v moravských sklepích. Říká se, že naše červená nestojí za moc. A že neumí stárnout. Proč pořád něco máme? A proč jsme plní předsudků? I proto jsme do tohoto čísla zařadili test červených vín z Moravy. Přinesl mnohá překvapení. 

Portská nepřekvapila. Ta potěšila jako vždy. Ovšem obojím si můžete zpříjemnit závěr roku, poradíme vám, jak na to, od přípitku po sladkou tečku. Nebo zkuste německé a alsaské ryzlinky, podrobili jsme je testu tohoto měsíce. Za punčem jsme se vydali do Rakouska, za jarem a vínem zase do Afriky. Právě se tam začal na vinicích rodit nový ročník. 

Jaký bude, uvidíme.

Ale raději… neptejme se včel.

Přeji vám klidný a spokojený závěr roku

a děkujeme za přízeň