VINOZOOM Vinařství roku 2022 už zná své finalisty

S novinkou – Porotou juniorů, která doplňuje klasické porotce – a heslem “Nevyzkoušené je nepoznané” finišuje do finále letošní 13. ročník soutěže Vinařství roku. Právě dnes vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich devět podniků, které postupují do boje o prvenství v kategoriích malé, střední a velké vinařství.

Z pětadvaceti přihlášených vinařských podniků, které splnily podmínky soutěže, vybíraly adepty na vítězství poprvé hned dvě poroty. Nejprve „Porota Junior“ navštívila všechna přihlášená vinařství, kde ohodnotila objektivní kritéria a také připravila podklady pro „Porotu Senior“. Ta pak na základě těchto podkladů, ale i vlastního šetření posoudila a obodovala všechny přihlášené. Součtem hodnocení obou porot bylo následně stanoveno pořadí, a zúžil se tak počet vinařství na finálových devět.

V převaze vinařů z Moravy mají své želízko v ohni i Čechy

Mezi malými vinaři s produkcí do padesáti tisíc litrů vína ročně jsou adepty na vítězství Vinařství Plenér, Škrobák a Víno Kadrnka. V kategorii středních podniků, tedy do objemu produkce 250 tisíc litrů ročně, se utkají vinařství THAYA, Krásná hora a Vinné sklepy Kutná Hora. A do souboje mezi giganty postoupilo Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice, ANNOVINO vinařství Lednice a Bohemia Sekt.

Finalistům i poraženým pogratuloval též prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad, který zdůraznil, že už jenom přihlášením do soutěže pomáhají jednotlivé podniky celému vinařskému odvětví. “Ti vinaři dělají celou řadu věcí navíc, i když by nemuseli. Usilují o to být lepší, než jsou ostatní i než byli oni sami ještě před rokem. Zvyšují konkurenci, zvyšují nároky na úspěch, zvyšují kvalitu. Dávají o úrovni a důležitosti vinařství jako oboru vědět svým zákazníkům, známým, ale i široké veřejnosti. To je mnohem záslužnější práce, než by se na první pohled mohlo zdát, a zaslouží si ocenit,“ uvedl Martin Chlad.

Hvězdy zazáří v lednu, v brněnské Hvězdárně a opět s Ebenem

A kdo a jak nyní rozhodne? V třetím kole hodnocení to bude již tradičně sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně zvolí vítěze.

Celý proces vyvrcholí 26. ledna 2023 ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášením vítězů ve třech soutěžních kategoriích a absolutního vítěze VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU 2022. Udělena budou také ocenění LOMAX Enolog roku, Počin roku, Cena prof. Viléma Krause a nově Cena studentů MENDELU. Galavečerem opět provede diváky i soutěžící moderátor Marek Eben.